KGHM: 600 tys. zł dla Akademii Rycerskiej

KGHM: 600 tys. zł dla Akademii Rycerskiej
fot. UM Legnica Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski zawarł umowę z Fundacją KGHM Polska Miedź, na mocy której Fundacja przekazuje gminie darowiznę w wysokości 600 tys. złotych z przeznaczeniem na dofinansowanie remontu i rewaloryzacji Akademii Rycerskiej.
istotne.pl kghm, akademia rycerska

To bardzo dobra wiadomość, podobnie jak te dotyczące postępu prac renowacyjnych w Akademii. Ostatnio wymalowane zostało wnętrze wieży i klatki schodowej prowadzącej do Sali Królewskiej. Wcześniej u szczytu schodów zamontowano dekoracyjny kandelabr, a w przedsionku sali zawisły 3 żyrandole. Warto wiedzieć, że wieża, wraz z tą reprezentacyjną salą, wybudowana została w latach 20. minionego wieku.

Akademia RycerskaAkademia Rycerskafot. UM Legnica

Trwają również prace w położonej na parterze Akademii sali maneżowej (ujeżdżalnia). Układany jest tzw. ruszt podłogowy, który przykryty zostanie dębowym parkietem. Ten barokowy obiekt wciąż odkrywa swe tajemnice. Po zdjęciu szeregu warstw farby odkryto dawne wymalowania pilastrów i zwieńczenia kominka. Ujawniono też piaskowiec ukryty pod warstwą cementu. Obecnie projektant ustala z wojewódzkim konserwatorem zabytków program prac renowacyjnych dotyczących właśnie kominka.

UM Legnica/ii