Jak znaleźć podsłuch w smartfonie?

Jak znaleźć podsłuch w smartfonie?
fot. Krzysztof Gwizdała Fachowe oprogramowanie szpiegowskie oraz mikropluskwy są dziś powszechnie dostępne. Producentom podsłuchów pomysły, póki co, w ogóle się jednak nie wyczerpują, a wręcz przeciwnie – potrafią umieścić odpowiednią aparaturę nawet w guzikach.
istotne.pl telefon, sms, podsłuch

W jaki sposób możemy więc sami wykryć, czy jesteśmy podsłuchiwani? I czy w ogóle możliwe jest samodzielne wykrycie podsłuchu w smartfonie?

Trudne wykrywanie podsłuchów

Specjaliści od wykrywania podsłuchów potwierdzają tezę, że ani zakup sekretnego telefonu, ani też kolejne wymiany znajdującej się w nim karty nie uchronią nas przed szpiegowskimi praktykami. Wykrycie szkodliwego oprogramowania, a tym bardziej – dodatkowych urządzeń – za pośrednictwem których odbywają się często podsłuchy, jest niesamowicie trudne. Warto więc być świadomym, jakie techniki najczęściej wykorzystywane są do nielegalnej kontroli.

Zainstaluj antywirusa

Niezależnie, czy posiadamy smartfona z Androidem czy też iPhone’a wyposażonego w system iOS, w bardzo prosty sposób nasze urządzenia mogą zostać zainfekowane wirusami umożliwiającymi przejęcie nad nimi całkowitą kontrolę. Do najpopularniejszych komórkowych „szkodników” należą: Cutwail, Conficker oraz Necurs.

Rzecz jasna, istnieją programy, które mogą pomóc nam wykryć takiego wirusa, należą do nich – jak łatwo się domyślić – odpowiednie antywirusy. Szczególnie przydatne mogą okazać się: G Data Internet Security, Kaspersky Internet Security, Bitdefender Mobile Security, Avast Mobile Security oraz Eset Mobile Security. Dodatkowo, każdy smartfon powinien być wyposażony w firewall, czyli zaporę ogniową, która w bardzo dużym stopniu zmniejsza ryzyko włamania się.

Warto jednak pamiętać, że jeżeli nie będziemy mieli zbyt dużej wiedzy o danym programie i nie zdobędziemy go w bezpiecznym miejscu, może okazać, że sam program jest wirusem, który może zaatakować naszego smartfona.

Zleć badanie telefonu

To najpewniejszy sposób na wykrycie podsłuchu. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem dysponują odpowiednimi umiejętnościami oraz sprzętem, do którego my nie mamy dostępu. Potrafią oni wykryć np. SpyPhone, czyli taki rodzaj podsłuchu, który umożliwia zdalną inwigilację telefonu poprzez wysyłanie SMS-ów w postaci różnych komend. Czasami zdarza się również tak, że podsłuch sms zostaje zamontowany w samym telefonie poprzez wprowadzenie jakiegoś elementu do samego urządzenia lub jego okablowanie.

Warto również wiedzieć o istnieniu podsłuchu GSM. Tutaj rolę nadajnika mogą pełnić rozmaite urządzenia, zarówno telefon, jak i myszka. Wystarczy w małym pudełku umieścić kartę SIM, a następnie wprowadzić numer karty, aby uzyskać dostęp do rozmów toczących się w całym pomieszczeniu.

tekst zlecony