Majówka w Jeleniej Górze - zobacz program

Majówka w Jeleniej Górze - zobacz program
fot. freeimages.com (hux) Rajd Arado/World of Tanks, Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, Dni Kultury Japońskiej, Święto Konstytucji 3 Maja oraz III Półmaraton Jeleniogórski / Jeleniogórska Dziesiątka - to propozycje dla jeleniogórzan na majowy weekend.
istotne.pl święto, program, majówka

Rajd Arado / World of Tanks (1-3 maja)

Kilkanaście pojazdów z czasów II wojny światowej, spadochroniarze, ponad 150 uczestników w historycznych mundurach oraz spora dawka wiedzy dotyczącej nie tylko militarnych dziejów Dolnego Śląska. Całości wrażeń dopełni mobilne stanowisko znanej na całym świecie gry komputerowej World of Tanks.

W Jeleniej Górze z rekonstruktorami spotkamy się czterokrotnie:

  • 1 maja – godz. 21.30 – inscenizacja na Placu Ratuszowym
  • 2 maja – godz. 21.30 – inscenizacja na Placu Ratuszowym
  • 3 maja – godz. 10.00 – miasteczko historyczne na Placu Ratuszowym / stanowiska World of Tanks
  • 3 maja – godz. 14.00 – inscenizacja „Ostatni kontratak” – polana za Komendą Miejską Policji przy ul. Nowowiejskiej (przed Pałacem Paulinum)

Festiwal Muzyki Wiedeńskiej (1-3 maja)

Pierwszy weekend maja to także najstarsze wydarzenie muzyczne organizowane przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze, czyli Festiwal Muzyki Wiedeńskiej. Wiedeń, Austria kojarzą się muzycznie najczęściej z walcem, z operetką, z muzyką największego formatu. To właśnie jest charakterystyczne dla stolicy Austrii, że łączy dzieła kosmicznego wręcz wymiaru, jak „Requiem” Mozarta, z operetkami Lehara. Gdzieś pośrodku zmieścić można wspaniałą kameralistykę, która także rozpina się pomiędzy zabawą, towarzyszeniem przy uroczystej kolacji, a dramatycznym ujęciem ludzkiego losu. Te trzy nurty są obecne w Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej niemal od początku i niech trwają podczas każdej kolejnej edycji.

Tegoroczna edycja Festiwalu, która odbędzie się w dniach 1-3.05.2015 roku w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze-Cieplicach to trzy wspaniałe koncerty muzyki kameralnej, pod jakże znaczącymi tytułami: Wiedeński Bal, Kto wiedeńską ma krew oraz Dźwięki emigracji (koncerty o godz. 19.00).

Dni Kultury Japońskiej (2-3 maja)

Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-3 maja i połączone jest z 25-leciem Polskiej Akademii Ju-Jitsu, która jednocześnie, z racji jubileuszu, dostąpiła zaszczytu organizacji XIX Mistrzostw Polski Akademii Ju­Jitsu i XIX Mistrzostw Polski Kata Parami.

Jubileusz rozpocznie uroczysta parada konna samurajów, przemarsz klubów głównymi ulicami miasta, który rozpocznie się na Placu Ratuszowym - 2 maja o godz. 11.00 Zaplanowanych zostało wiele atrakcji i imprez towarzyszących związanych z kulturą japońską, a swój udział w pokazach zapowiedziały grupy z różnych szkół sztuk walki: Ju­Jitsu, Aikido, Iaido, Judo, Kyudo, Kendo, Karate, Ninjutsu. O Międzynarodowym charakterze wydarzenia niech świadczy udział ponad 150 zawodników z Polski, Irlandii, Niemiec, Kanady, Czech czy Szwecji.

Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja to przede wszystkim ważne narodowe święto – 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oficjalne miejskie obchody rozpoczną się o godz. 12.30 pod pomnikiem „Wolność i Niepodległość” na placu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie po uroczystościach odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny.

III Półmaraton Jeleniogórski / Jeleniogórska Dziesiątka (3 maja)

III PÓŁMARATON JELENIOGÓRSKI – to kolejna odsłona zawodów dla biegaczy, a przede wszystkim nowa formuła imprez i świętowania jednego z najważniejszych świąt państwowych.

Biegi pod wspólną marką SUPERBIEG odbędą się w Kotlinie Jeleniogórskiej już po raz trzeci, a ze względu na wyjątkowe położenie trasy zawody odbywają się pod hasłem: Bieg z widokiem na góry!

Start tradycyjnie na Placu Ratuszowym, o godz. 10.00 z metą na stadionie przy ul. Złotniczej. Na dystansie półmaratonu trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Organizator zapewnia pełne zabezpieczenie trasy oraz niezbędne świadczenia dla zawodników: szatnie, punkty z napojami na trasie, indywidualny pomiar czasu.

Regulamin zawodów, plany trasy i rejestracja do biegu dostępne na stronie www.superbieg.pl

UM Jelenia Góra/ii