Dwukrotnie wywołała fałszywy alarm w sądzie – jest akt oskarżenia

Prokuratura
fot. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze Prokurator rejonowy skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 32-letniej Katarzynie H., której zarzucono, że dwukrotnie wywołała fałszywy alarm w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze.
istotne.pl 0 policja, prokuratura, sąd, miasto jelenia góra

Reklama

Jak ustalono przed Sądem Rejonowym w Jeleniej Górze, przeciwko Katarzynie H. prowadzone były dwa inne postępowania karne. Na 13 sierpnia 2014 r., na godz. 12:00, wyznaczono termin rozprawy w jednym z nich.

O godz. 12:51 do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze zatelefonowała Katarzyna H., informując, że na terenie Sądu Rejonowego jest bomba. Po upływie minuty oskarżona zadzwoniła ponownie.

Służby policyjne i ratownicze podjęły działania mające na celu zapobieżenie zagrożeniu. Funkcjonariusze policji przeszukali budynek sądu. Nie było jednak żadnego zagrożenia.

Kolejny raz Katarzyna H. zatelefonowała do oficera dyżurnego KMP z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego w budynku sądu 12 listopada 2014 r., o godzinach: 10:37, 10:58 i 10:59.

Na ten dzień sąd… wyznaczył terminy rozpraw w toczących się przeciwko H. postępowaniach karnych. Oskarżona na nie nie przyszła, mimo że o terminach wiedziała.

Podobnie jak za pierwszym razem, na miejsce zdarzenia wezwano służby ratownicze, które ewakuowały budynek sądu, a następnie dokonały jego sprawdzenia. Pirotechnicy nie ujawnili żadnych zagrożeń.

W trakcie śledztwa ustalono numery telefonów, z których wykonano połączenia do oficera dyżurnego KMP w Jeleniej Górze. Powołano także biegłego z zakresu fonoskopii, który po przeanalizowaniu nagrań oraz materiału porównawczego pobranego od typowanych sprawców jednoznacznie stwierdził, że w obu przypadkach osobą zgłaszającą o podłożeniu bomby w budynku Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze była Katarzyna H.

H., przesłuchana w charakterze podejrzanej, nie ustosunkowała się do przedstawionych jej zarzutów i odmówiła złożenia wyjaśnień.

Katarzyna H. była już karana sądownie. W chwili obecnej odbywa karę pozbawienia wolności orzeczoną w innej sprawie. Za zarzucane jej w tym postępowaniu występki grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze/ii

Reklama