materiał promocyjny

Jak wybrać działkę pod obiekty produkcyjne?

Wnętrze fabryki
fot. atlasward.pl O sukcesie przedsięwzięcia może przesądzić każda z podejmowanych na drodze do jego realizacji decyzji. Chcesz zbudować obiekt produkcyjny? Dobrze przemyśl wybór działki, na której go postawisz.
istotne.pl 1 nieruchomość, fabryka, miasto jelenia góra

Reklama

Poniższe wskazówki będą stanowić nieocenioną pomoc, jeśli dopiero rozglądasz się za odpowiednim miejscem pod inwestycję. Mogą też pomóc Ci zweryfikować pomysł budowy hali przemysłowej na ziemi, którą już dysponujesz.

Czy na działce można postawić zakład przemysłowy?

W pierwszej kolejności sprawdź MPZP. Możesz się z nim zapoznać w urzędzie gminy. Jeśli działka znajduje się na terenach miejskich, trzeba się udać do urzędu miasta. W planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się wszystkie informacje na temat dopuszczalnej zabudowy.

Co zrobić, gdy dla danego terenu nie ustalono MPZP? W takim wypadku należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Aby to zrobić, nie musisz być właścicielem nieruchomości. Niestety czasem decyzja nie może być wydana. W takim wypadku lepiej zrezygnować z zakupu i poszukać odpowiednich gruntów gdzie indziej.

Jak zaplanujesz logistykę?

Nie chodzi tu wyłącznie o to, by ekipa budowlana dojechała na plac budowy bez problemów. Liczy się też to, czy Twoi pracownicy z łatwością dojadą do nowego budynku. A także, jak skomplikowana będzie logistyka wyprodukowanych towarów. Dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa obniży nie tylko koszt realizacji inwestycji. Zapewni Ci również niższe wydatki przy jej późniejszym użytkowaniu.

Obiekty produkcyjne a kształt działki budowlanej

Tutaj sprawa jest dość prosta. Jeśli Twoja działka ma kształt zbliżony do prostokąta, z miejsca zdobywasz przewagę. Nie budujesz muzeum sztuki, które może być naszpikowane ostrymi kątami. Chcesz wykorzystać każdy fragment hali produkcyjnej. A to ułatwią Ci kąty proste.

Prawo budowlane jasno wyznacza odległość ścian projektowanego budynku od granic działki. Dlatego zamiast kierować się wyłącznie powierzchnią terenu, sprawdź, jak duży obiekt przemysłowy będzie tu można zbudować.

Uzbrojenie. Kiedy stanowi problem?

Działka uzbrojona ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Są do niej doprowadzone podstawowe media takie jak prąd, woda, gaz i kanalizacja. Jeśli teren nie jest uzbrojony, trzeba zorientować się, gdzie znajdują się przyłącza poszczególnych instalacji. Ich doprowadzenie zawsze oznacza dodatkowy koszt. Czasem nie są to ogromne pieniądze. Zdarza się jednak, że taki wydatek przekracza cenę zakupu gruntów.

Wybierając grunty pod budowę, myśl o możliwościach rozwoju

Prawdopodobnie masz dość jasne wyobrażenia na temat obiektu produkcyjnego, w który chcesz zainwestować na ten moment. Już teraz trzeba się jednak zastanowić, czego możesz potrzebować w przyszłości. Co się stanie za 5, 10 czy 15 lat, jeśli postawisz swój zakład przemysłowy, wykorzystując teren w sporym procencie? Ceny pobliskich terenów prawdopodobnie wzrosną. Nie jest powiedziane, że w ogóle będzie można je nabyć.

Dlatego czasem warto zainwestować nieco większą kwotę w same grunty. A tym samym zapewnić sobie mniejsze koszty na przyszłość.

Reklama