materiał promocyjny

Pechowe parkowanie. Co zrobić, gdy zajdzie kolizja na parkingu?

Samochody przed marketem
fot. istotne.pl Uszkodzone auto nie jest niczym przyjemnym ani dla poszkodowanego, ani sprawcy zdarzenia. Może do niego dojść w każdej sytuacji, także podczas manewru parkowania.
istotne.pl 1 ubezpieczenie, parking, miasto jelenia góra

Reklama

Wyjaśniamy, czym jest szkoda parkingowa oraz jak postępować w zależności od tego, czy jesteśmy jej sprawcą, czy poszkodowanym.

Szkoda parkingowa – podstawowe informacje

Mianem szkody parkingowej zwykle określa się zdarzenie, do jakiego dochodzi w momencie postoju jednego z pojazdów. Do najczęstszych przykładów szkody parkingowej można zaliczyć zarysowanie pojazdu, zbite lusterko, uszkodzony zderzak lub błotnik, pęknięcie reflektora czy nawet uszkodzoną felgę lub przebitą oponę.

Szkoda parkingowa zwykle jest wywołana przez roztargnienie, brawurę czy niewłaściwe ocenienie sytuacji przez kierowcę. Może do niej dojść w momencie, gdy wyjeżdżając z miejsca parkingowego, nie zauważymy czyjegoś samochodu lub źle ocenimy ilość wolnego miejsca między pojazdami i parkując, zarysujemy jeden z nich. Szkoda parkingowa może być spowodowana także przez akt wandalizmu – a więc w momencie, gdy ktoś celowo uszkadza nasz pojazd.

Co robić, gdy dojdzie do szkody parkingowej?

Najważniejsza zasada: jeśli to Ty jesteś sprawcą szkody parkingowej, nigdy nie uciekaj z miejsca zdarzenia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że byłeś widziany przez świadków lub cała sytuacja została uwieczniona przez monitoring. Dlatego też jeśli po uszkodzeniu komuś auta zdecydujesz się odjechać z parkingu, może zostać to odebrane w negatywny sposób zarówno przez ubezpieczyciela, jak i policję lub samego poszkodowanego.

W momencie, gdy to ty spowodowałeś uszkodzenie czyjegoś pojazdu, masz dwa wyjścia:

  • jeśli w pobliżu nie ma właściciela uszkodzonego samochodu, a Ty nie możesz pozostać dłużej na parkingu w oczekiwaniu na jego powrót, za wycieraczką jego auta zostaw karteczkę ze swoimi danymi oraz numerem telefonu. Kiedy poszkodowany się z Tobą kontaktuje, możesz wyjaśnić mu, w jaki sposób doszło do szkody i zaproponować rozwiązanie, jakim jest pokrycie kosztów przez OC;
  • jeśli właściciel samochodu jest obecny, wraz z nim należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Informacje na temat tego, jak powinno zostać wypełnione w prawidłowy sposób, znajdziesz na stronie porównywarki ubezpieczeń Ocenapolis.pl.

W sytuacji, gdy to my jesteśmy sprawcą wypadku, istnieje możliwość, że poszkodowany wyrazi chęć, aby załatwić sprawę w sposób polubowny. Zwykle w takiej sytuacji przekazujemy mu określoną kwotę na poczet naprawy samochodu. Jeśli poszkodowany nie wyraża na to zgody, musimy podać mu numer naszej polisy OC. W ten sposób koszty naprawy samochodu pokryje nasze towarzystwo ubezpieczeniowe.

Szkoda parkingowa, a rodzaj sprawcy

Do szkody parkingowej może dojść także w momencie, gdy to my stajemy się osobą poszkodowaną w zdarzeniu. Jak postępować w chwili, gdy sprawca jest obecny na miejscu zdarzenia? Ta sytuacja jest dla Ciebie bardziej korzystna, gdyż wiedząc, kim jest sprawca, możesz spisać oświadczenie o kolizji, dzięki czemu będziesz mógł zgłosić szkodę z jego OC. Jeśli jego wina jest ewidentna, ale sprawca w dalszym ciągu nie chce przyznać się do winy, jedynym słusznym rozwiązaniem jest wezwanie policji, która ustali, w jaki sposób doszło do zdarzenia i rozstrzygnie spór.

Sprawca nieznany

Warto wiedzieć, w jaki sposób postępować, jeśli na parkingu doszło do uszkodzenia naszego samochodu, ale sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub nie jest świadomy dokonania szkody. W takiej sytuacji należy wezwać policję. Jeśli na parkingu znajduje się monitoring, w szybki sposób uda się ustalić, kto stoi za uszkodzeniem Twojego pojazdu. Warto także poszukać ewentualnych świadków zdarzenia, którzy w takiej sytuacji mogą okazać się bardzo pomocni.

Jeśli uda się zidentyfikować sprawcę, możliwe będzie zgłoszenie przez Ciebie szkody do jego ubezpieczyciela. Warto pamiętać, że w momencie, gdy otrzymasz odszkodowanie, sprawca będzie musiał zwrócić kwotę towarzystwu ubezpieczeniowemu ze względu na to, że uciekł z miejsca zdarzenia.

Szkoda parkingowa może zostać także zlikwidowana z ubezpieczenia AC. Jego posiadanie w przeciwieństwie do OC nie jest obowiązkowe, ale może okazać się bardzo przydatne.

Reklama