materiał promocyjny

Tabletki na pozbycie się wody z organizmu – hit czy kit?

pwik-kropla-woda
fot. Bartosz Gajda Wszyscy doskonale wiemy, że woda jest niezbędna do życia. Bez niej ludzie mogą przetrwać zaledwie kilka dni. Co istotne, człowiek w większości składa się właśnie z wody.
istotne.pl 1 zdrowie, woda, miasto jelenia góra

Reklama

Przykładowo woda stanowi ok. 75% masy ciała u niemowląt i do 55% u osób starszych. Co jednak się stanie, kiedy woda zatrzyma się w naszym organizmie? Dzieje się tak np. podczas lotów samolotem, w wyniku zmian hormonalnych lub z powodu złych nawyków żywieniowych. Wiąże się to z dość nieprzyjemnymi dolegliwościami. Kiedy woda zbiera się w naszym organizmie czujemy się ociężali, napuchnięci, bez życia a kobietom często doskwiera cellulit. Zatrzymywanie wody, jest powszechnym problemem zdrowotnym i może być naszą codzienną zmorą.

Co powoduje zatrzymywanie wody w organizmie?

Wiele czynników może powodować zatrzymywanie wody w organizmie, w tym:

  • latanie samolotem: Zmiany ciśnienia w kabinie i pozycja siedząca przez dłuższy czas, mogą spowodować, że twoje ciało będzie zatrzymywało wodę.
  • Zbyt długie pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej: Grawitacja utrzymuje krew w kończynach dolnych. Ważne jest, aby często wstawać i przemieszczać się, aby utrzymać krążenie krwi. Jeśli masz siedzącą pracę, zaplanuj sobie czas na rozprostowanie ciała i krótki spacer po biurze.
  • Miesiączka i wahania hormonalne.
  • Spożywanie zbyt dużej ilości sodu: Pamiętaj, że sód znajduje się również w przetworzonej żywności i napojach bezalkoholowych.
  • Leki: Niektóre leki powodują zatrzymywanie wody w organizmie np. leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (OTC), leki na ciśnienie krwi, leki przeciwdepresyjne.
  • Słabe serce: Słabe serce, które nie potrafi dobrze pompować krwi, może powodować zatrzymywanie wody w ciele.
  • Ciąża: Zmiana masy ciała podczas ciąży, może spowodować zatrzymywanie wody w ciele, jeśli nie zapewnimy sobie regularnej dawki ruchu.

W aptekach aktualnie można znaleźć mnóstwo produktów w tabletkach, które mają pomóc usunąć z naszego organizmu nadmiar wody a przy okazji nas odchudzić.

Czy to prawda czy może jest to tylko sprytny zabieg marketingowy?

Tabletki usuwające wodę z organizmu

Może słyszeliście informacje o tym, że tabletki usuwające wodę z organizmu, mogą zdziałać cuda, jeśli chodzi o odchudzanie? Medyczny termin na pigułki usuwające wodę z organizmu to diuretyki. Zasadniczo, działanie diuretyków polega na tym, że pomagają naszym nerkom pozbyć się nadmiaru wody i soli z organizmu.

Czy takie preparaty pomogą schudnąć?

Początkowo tak. Podczas gdy twoje ciało pozbywa się nadmiaru płynu, możesz stracić na wadze. Ale w momencie, gdy zaczniesz nawadniać swój organizm, twoja waga gwałtownie wzrośnie. To dlatego, że dzięki tabletkom pozbywasz się z ciała wagi wody, a nie tłuszczu – więc nie jest to zdrowy sposób na odchudzanie. A ponieważ prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała, jest tak mocno związane z wodą, zbyt duża utrata wody, może prowadzić do odwodnienia i innych poważnych konsekwencji. Tak więc, technicznie rzecz biorąc, pigułki usuwające wodę z organizmu, prowadzą do pewnej utraty wagi, ale nigdy nie powinieneś brać ich tylko po to, żeby schudnąć.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu domowymi sposobami?

Tak naprawdę wcale nie musimy sięgać po tego typu środki. Wodę z organizmu można usunąć naturalnymi sposobami – co potwierdza artykuł na https://szczuplakobieta.com.pl/jak-pozbyc-sie-wody-z-organizmu/. Przede wszystkim (choć paradoksalnie), powinniśmy pić dużo wody, ziołowych herbat, zielonej herbaty, soków. Ograniczmy ilość spożywanej soli. Zamieńmy białą sól kuchenną na sól himalajską albo kłodawską. Zawierają one dużo więcej mikroelementów niż zwykła sól. Zadbajmy również o to, żeby nasza dieta była bogata w warzywa i owoce. Zawierają one dużo wody, witamin i są doskonałym źródłem błonnika. Błonnik usprawnia trawienie i pozwala usunąć nadmiar wody z naszych jelit. Na koniec – aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia wspomagają procesy metaboliczne i pozwalają na pozbycie się nadmiaru soli i toksyn z organizmu, poprzez wydalenie ich z potem.

Reklama