materiał promocyjny

Różnice w cenach ubezpieczeń taksówek w Polsce i za granicą

Taxi
fot. freeimages.com (kaillum) Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują wysokie stawki polskim kierowcom taksówek. Dlaczego? Ponieważ ubezpieczenie samochodu objętego wyższym ryzykiem jest po prostu nieopłacalne.
istotne.pl 1 ubezpieczenie, taxi, miasto jelenia góra

Reklama

Wbrew pozorom w oczach ubezpieczyciela auta wykorzystywane jako taksówki znacznie różnią się od zwykłych pojazdów osobowych. Codzienna, wielogodzinna eksploatacja, a zatem większe ryzyko kolizji oraz częstszych napraw, sprawia, że firmy podnoszą stawki taksówkarzom w obawie o nieopłacalność umowy zawartej między stronami. Zdarza się nawet, że takie ubezpieczenie jest dwukrotnie wyższe od standardowego.

Rynek polski a zachodni

Możliwości rozwiązania powyższego problemu na polskim rynku jest obecnie niewiele. Doświadczeni i bezwypadkowi kierowcy mogą spróbować wynegocjować stawkę po osobistym kontakcie z ubezpieczycielem – udowodnienie wieloletniego doświadczenia i bezpiecznego sposobu jazdy bez wątpienia wpłynie na wynegocjowanie korzystniejszych warunków umowy. Kraje Zachodu kilka lat temu spotkały się z podobnym problemem. Rozwiązanie przyniosły firmy specjalizujące się wyłącznie w ubezpieczeniach samochodów przewozowych, tzw. taxi insurance. Firmy tego rodzaju są szczególnie popularne w Wielkiej Brytani. Tamtejszy rynek oferuje szeroką gamę tanich ubezpieczeń dla taksówkarzy. Za przykład może posłużyć www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/.

Ubezpieczenia dodatkowe

Najczęstszymi naprawami, z którymi muszą zmierzyć się właściciele taksówek, są uszkodzenia wnętrza pojazdu, szyb lub opon będące skutkiem działań klientów. Taksówkarze zwykle pokrywają powstałe koszty tego rodzaju z własnej kieszeni. Dodatkowe ubezpieczenie wspomnianych elementów wydaje się być dobrym pomysłem, jednakże wiąże się z dosyć dużymi wydatkami. Ponadto kompleksowe ubezpieczenie takiego samochodu powinno obejmować nie tylko OC z dodatkowym ubezpieczeniem szyb czy opon, ale też ochronę na wypadek kradzieży, AC, NNW i Assistance.

W polskich realiach niestety, pomimo zaporowych cen, najrozsądniejsze rozwiązanie wydaje się stanowić skompletowanie wszystkich powyższych opcji ubezpieczeniowych. Taksówka jest de facto miejscem pracy i źródłem dochodu, dlatego należy zadbać o jej kompleksową ochronę.

Reklama