Oszustwo na policjanta – 76-latka straciła kilkanaście tys. zł

Oszustwo na policjanta – 76-latka straciła kilkanaście tys. zł
fot. Krzysztof Gwizdała 4 lipca, około godziny 10:00, do 76-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta i poinformował, że jej syn miał wypadek.
istotne.pl policja, oszustwo

Wersja oszusta: Syn potrącił kobietę. Aby nie został aresztowany, pilnie należy wpłacić kaucję.

Kobieta pod blokiem przekazała obcemu mężczyźnie kilkanaście tysięcy złotych. Mundurowi proszą wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia i zatrzymania sprawców tego przestępstwa, o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KMP w Jeleniej Górze

  • osobisty: ul. Armii Krajowej 22, II piętro
  • telefoniczny – nr 75 75 20 199 lub na nr alarmowy policji 997.

Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, że to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego, z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak mają na imię poszczególni członkowie rodziny itd.

Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, zięcia, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, oszuści usprawiedliwiają to chorobą lub zabiegiem medycznym.

Gdy rzekomy wnuczek ma się zjawić po pieniądze, dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście... nigdy więcej się nie pojawia.

Przestępcy czasami przez telefon podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze, że policja może zatrzymać sprawcę dopiero, gdy dostanie pieniądze. Tłumaczą rozmówcom, że przyślą po nie funkcjonariuszy w cywilnym ubraniach.

Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują przede wszystkim osoby starsze. Dlatego mundurowi się proszą mieszkańców naszego regionu, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, tego, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie należy odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki ani żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego pod znany numer. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia.

KMP Jelenia Góra/ii