Bałkańska Festa odbyła się w Bolesławicach

Bałkańska Festa odbyła się w Bolesławicach
fot. B. Widera Na boisku w Bolesławicach zorganizowano Bałkańską Festę. Impreza zgromadziła repatriantów z terenów byłej Jugosławii, ich rodziny oraz ludzi zainteresowanych kulturą bałkańską.
istotne.pl gokis bolesławiec, bałkańska festa

O tym jak wielu repatriantów z terenów byłej Jugosławii osiedliło się na terenie powiatu bolesławieckiego można było się przekonać na Bałkańskiej Feście. Impreza odbyła się w niedzielę na boisku w Bolesławicach. Na scenie zaprezentowały się zespoły kultywujące tradycję i kulturę bałkańską oraz takie, które muzykę bałkańską grają okolicznościowo. Gwiazdą Bałkańskiej Festy był grecki zespół Izoi.

Brak opisuBrak opisufot. B. Widera

W przerwach między występami można było usłyszeć mini wywiady z repatriantami. Opowiadali oni o ciężkim, surowym ale też sielskim życiu na obczyźnie, o radosnych i smutnych chwilach. Opowiadali o tym, że ani oni, ani ich rodzice nigdy nie zapomnieli, że są Polakami. Na specjalnej tablicy repatrianci zapisywali miejscowości z których pochodzą, lub z których pochodzi ich rodzina.

Brak opisuBrak opisufot. B. Widera

Bardzo widowiskowym a zarazem zabawnym elementem niedzielnej imprezy był konkurs łapania kogutów. W szranki stanęło czterech mężczyzn. Mieli za zadanie złapać cztery koguty. Pierwsze trzy szybko znalazły się w rękach zawodników, ale ostatni do końca imprezy złapać się nie dał. Chodził po scenie, następnie pofrunął i usiadł, ku uciesze ludzi, wysoko na drzewie. Uczestnicy imprezy bawili się i tańczyli do późnych godzin nocnych.

(informacja B. Widera, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s Kruszyn)