Sapkowski zainspirował historyków

Sapkowski zainspirował historyków
fot. Gerard Augustyn Od niedzieli w budynku Działu Historii Miasta przy ul. Kutuzowa zwiedzać można poświęconą husytom wystawę. Ekspozycja czynna będzie do końca czerwca.
istotne.pl ceramika, wystawa, muzeum ceramiki

Inspiracją wystawy był fragment książki Andrzeja Sapkowskiego "Lux perpetua", w którym pisarz opisuje masakrę dokonaną przez husytów w naszym mieście w 1429 r. Autor przedstawił te wydarzenia "bardzo rzetelnie", jak powiedział nam Andrzej Olejniczak z Muzeum Ceramiki. To, co zostało napisane o spaleniu Bolesławca w trzecim tomie trylogii, potwierdzają dzieła kronikarzy bolesławieckich – Fryderyka Holsteina i Ewalda Wernickiego. Niemniej Sapkowski nieco ubarwił fakty. W rzeczywistości Czesi wymordowali przede wszystkim mężczyzn i duchowieństwo. W "Lux perpetua" nie oszczędzają nikogo.

"Zebraliśmy sporo materiałów ikonograficznych" przyznał Andrzej Olejniczak. W muzeum zgromadzono także repliki broni, wykonane przez grupę rekonstrukcji historycznych z Czech. Są tu miecze, topory, kolczugi i wiele innych eksponatów. Największe wrażenie robi jednak rekonstrukcja wozu bojowego, dzięki któremu husyci tak długo odpierali ataki krzyżowców. "Na takim wozie mieściło się 10 ludzi, którzy byli uzbrojeni w kusze, hakownice" wyjaśnia Olejniczak. Pomiędzy wozami ustawiano działa. Gdy konnica atakowała tabory husyckie, witał ją grad strzał i kul. Dlatego czescy heretycy, mimo że zdecydowanie mniej liczni, odnosili tak wiele sukcesów militarnych. Wojny husyckie zakończyły się bowiem dopiero po 15 latach – w 1434 r.

Eksponaty wystawy "Fikcja literacka i prawda historyczna"Eksponaty wystawy "Fikcja literacka i prawda historyczna"fot. Gerard Augustyn

Wystawa "Fikcja literacka i prawda historyczna" ma charakter interaktywny. Zwiedzający będą mieli możliwość nie tylko zobaczenia danego eksponatu, będą mogli również go dotknąć. Ekspozycję można zwiedzać od środy do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00. W niedzielę: od 11.00 do 16.00. Bilety normalne kosztują od złotówki (dla grup zorganizowanych) do 3 zł. W czwartki wstęp jest bezpłatny.

Andrzej Olejniczak przy wozie bojowymAndrzej Olejniczak przy wozie bojowymfot. Gerard Augustyn

Fragment "Lux perpetua" Andrzeja Sapkowskiego

[...]

Kromieszyn bez słowa wskazał, a nim opuścił rękę, sześć tysięcy bojowników Taboru z dzikim wrzaskiem rzuciło się na miasto Bolesławiec.

W mig wytłuczono tych, co byli na rynku, wyrżnięto tych, co znaleźli się na ulicach. Potem wtargnięto do domów. Rozbrzmiał stamtąd jeden wielki potępieńczy krzyk, z okien jak grad zaczęli sypać się wyrzucani ludzie. Na zewnątrz kontynuowano masakrę, pardonu nie dawano nikomu, ulice w mig zasłały trupy. Krew rzeką płynęła rynsztokami, wypłukując z nich mydliny i urynę, wymywając śmieci, gnój i mierzwę.

Nie dały schronienia bolesławieckie świątynie. Wybito spieszących do Panny Marii i Mikołaja. Do rzezi doszło przed dominikańskim Świętym Krzyżem i na placyku przed Dorotą. Na krótki czas azyl dał kościół Świętej Jadwigi, w którym schroniła się z górą setka mieszczan i duchownych. Potem husyci wdarli się do kruchty, nawy i prezbiterium. Nikt nie uszedł z życiem, a kościół ogarnął ogień. Jasny płomień i słup dymu wzbiły się pod niebiosa.

[...]

(informacja Muzeum Ceramiki/GA)