Bolesławieckl plener ceramiczno-rzeźbiarski '93

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Już po raz 29 odbywał się od 2 do 31 sierpnia w naszym mieście plener ceramiczno-rzeźbiarski. Od czasu, kiedy malarze opuścili pracownic by zdobyć nowe doświadczenia, jakim było malowanie z natury, minęło sporo czasu. Dzisiaj słowo "plener" ma nieco inne znaczenie i dotyczy nie tylko malarzy. To bardziej spotkania twórcze, spotkania z ludźmi i z tym niezwykłym tworzywem, jakim dla ceramików i rzeźbiarzy jest glina krzemionkowa i szamot. To również spotkanie z ogniem który bywa twórcą i niszczycielem. Mówi Krystyna Szczepanek-Haisig: "utopiłam się w tej glinie na amen. Ceramika wciąga, trudno się od niej wyzwolić".
Cieszymy się, bo udało się pokonać rozliczne trudności i kolejny plener mógł się odbyć. "Dzisiaj, kiedy państwo nie jest w stanie dotować sztuki, a zakłady pracy martwią się tylko o swój byt, cenne jest to, że wśród nich są takie które nic wycofały się ze swojego mecenatu, dzięki czemu artyści mogą tworzyć..." pisała we wstępie do katalogu z 1992 roku Zofia Gebhard.
W tym miejscu wypada wymienić organizatorów i sponsorów pleneru. Są nimi: Ministerstwo Kultury i Sztuki, Związek Polskich Artystów Plastyków Oddział we Wrocławiu, Urząd Wojewódzki w Jeleniej Górze, Urząd Miejski w Bolesławcu, Bolesławiecki Ośrodek Kultury oraz Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec", Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego "Ceramika Artystyczna" w Bolesławcu i Zakłady Ceramiczne "Przyborsk" w Przyborsku. Podczas tegorocznego Ogólnopol-skiego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego gościliśmy 22 artystów których dziś przedstawię jedynie z imienia i nazwiska, rezerwując w kolejnych wydaniach "Głosu" nieco więcej miejsca na informacje o dokonaniach artystycznych.
Najliczniejsza grupa Artystów wywodziła się z wrocławskiego środowiska plastycznego. Z Wrocławia przyjechali Ewa Granowska, Maja Godlewska, Krystyna Pławska-Jackiewicz, Halina Kłosowicz, Krystyna Szczepanek-Haisig, Jolanta Kasińska, Paulina Pokorny-Ziemba, Jan Zamorski, Marek Ramis oraz Czesław i Jacek Wiąckowie. Gdańsk reprezentowali Janina Karczewska-Konieczna i Andrzej Trzaska. Pozostali uczestnicy pleneru to Anna Stawiarska (Chorzów), Katarzyna Hałas -Łożykowska i Adam Lożykowski (Inowrocław), Marita Benke – Gajda (Zabierzów), Ewa Twarowska – Sioda (Poznań), Eugeniusz Molski (Kraków), Krzysztof Rozpondek (Brzeg), Barbara Cichocka (Oleśnica) i Bronisław Wolanin (Bolesławiec). Komisarzem pleneru była artysta plastyk Krystyna Gay-Kutschenreiter z Bolesławca.
Do tradycji plenerów należy zobowiązanie artystów wobec miasta przekazania w darze rzeźb i form ceramicznych, które pozostawione we wnękach i przestrzeniach miejskich stają się trwałym świadectwem stworzonych tutaj i teraz wartości artystycznych. I tak w ubiegłym roku artyści plastycy przekazali dla miasta prace – dary wycenione na kwotę 153,5 mln złotych.
Finałem pleneru są wystawy poplenerowe w Bolesławcu, Jeleniej Górze i Wrocławiu. Może uda się zorganizować również ek-spozycję wyjazdową w ramach Euroregionu "Nysa".

Reklama