Wyrasta pomnik osadników...

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

"50 lat minęło – 17/IX- 1945/1995.
Przybyliśmy z Kresów Wschodnich,
pozostaliśmy, będziemy... osadnicy".
Do treści napisu na tablicy pamiątkowej Pomnika Pionierów-osadników z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, których pierwszy kolejowy transport zatrzymał się w Bolesławcu na stacji PKP 17 września 1945 r. w dniu skąd inąd pamiętnej rocznicy agresji wojsk radzieckich na dobijaną przez Niemców Polskę. Nie to jest jednak najważniejsze w tym pięknym patriotycznym symbolu pokolenia pionierów-weteranów. Oni przenieśli swoją Polskę na ówczesne Ziemie Odzyskane i tu zbudowali rodzinne gniazda. Dziś urodziło się tutaj już pokolenie prawnuków. W rdzennie polskim Bolesławcu, na ziemi piastowskich praojców-wojów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Nie wiem, co bardziej szanować i podziwiać: twórczą inwencję pomysłodawców, zapał i poświęcenie wykonawców, autorstwo nieszablonowej dedykacji, szczodrość sponsorów? Bo pomnik powstał sumptem społecznym, bez pieniędzy z kasy samorządu, bez dotacji, bez długich dyskusji, po prostu – z porywu serca. Najpierw miał to być kamienny anonimowy obelisk ku czci transportu przesiedleńców z Drohobycza /inicjatywa Adama Kowalskiego!, potem zamysł poszerzył się, a walny udział w całym przedsięwzięciu wzięło Towarzystwo Miłośników Bolesławca. Dzieło chwali mistrza: 17 września 1995 r. na skwerze przed dworcem PKP nastąpi uroczyste odsłonięcie POMNIKA KRESOWIAKÓW.
Szczegółowy program uroczystości:
Godz. 12.30 – uroczysta msza Św. w kościele NMP w intencji przybyłych do Bolesławca Polaków ze Wschodu i ich potomków /z udziałem orkiestry wojskowej/ Wystąpienie przedstawiciela Komitetu Budowy Pomnika.
Godz. 13.30 – przemarsz z kościoła z orkiestrą wojskową pod Pomnik.
Godz. 14.00 – Wystąpienie oficjalne, w tym Prezydenta Bolesławca. Odczytanie aktu erekcyjnego i wmurowanie urny z ziemią z polskich cmentarzów w Wilnie Ina Rossiel, Nowogródku, Lwowie i Drohobyczu.
-odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez przedstawiciela Kresowian i Prezydenta m. Bolesławiec. Poświęcenie Pomnika przez ks. prałata Władysława Rączkę, dziekana bolesławieckiego.
Odegranie Hymnu Państwowego i Roty – "Nie rzucim ziemi..."
-Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed Pomnikiem.
Do przebiegu uroczystości – niezwykłej, niecodziennej, nietypowej, głęboko patriotycznej – powrócimy w następnym wydaniu "Głosu".

Reklama