Razem z policją w trosce o bezpieczeństwo

Razem z policją w trosce o bezpieczeństwo
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl bolesławiec

OSZUŚCI PRZYCHODZĄ POD RÓŻNYMI POSTACIAMI
U r z ę d n i k...
Zazwyczaj godny zaufania, elegancko ubrany. Może twierdzić, że jest inkasentem z zakładu energetycznego, gazowni itp. Jeżeli go nie znasz, lub zachowuje się nienormalnie (rozgląda się, pyta o rzeczy niezwiązane z licznikiem itp.), zażądaj legitymacji służbowej. Jeśli rzeczywiście reprezentuje jakiś urząd, nie zrazi go Twoja nieufność. W razie wątpliwości umów się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji jego wiarygodność.
Kupiec...
Może przedstawić się jako obnośny sprzedawca. Oferuje sprzedaż różnych towarów lub proponuje kupno np. staroci, które mogą się znajdować w Twoim mieszkaniu. Wszystko to może mieć na celu dostanie się do mieszkania, oszacowanie wartości znajdującego się w nim mienia oraz poznanie stanu zabezpieczenia. Jeśli już masz zawierać transakcję w domu, umawiaj się na taki termin, w którym nie będziesz w domu sam(a).
Robotnik...
Może powiedzieć, że chce coś naprawić lub sprawdzić. Jego podstawowym celem jest poszukiwanie cennych przedmiotów i ich kradzież. Jeżeli odwiedzający Cię proponuje wykonanie usługi, zawsze pozostaw sobie czas na zastanowienie, aby sprawdzić wiarygodność firmy, której jest przedstawicielem. Zatelefonuj do jej właściciela. Zasięgnij informacji na temat jakości i cen świadczonych usług. Składana oferta nie musi być wcale najkorzystniejsza.
Gdy zlecasz wykonanie usługi staraj się zawsze spisać umowę wstępną na wykonanie określonych czynności, ustalając wysokość wpłacanego zadatku, górną granicę ceny za usługę oraz nieprzekraczalny termin jej wykonania.
ZAPAMIĘTAJ:
PRZESTĘPCA MOŻE BYĆ MĘŻCZYZNĄ LUB KOBIETĄ, MOŻE DZIAŁAĆ SAMODZIELNIE LUB W GRUPIE. ABY ZWIĘKSZYĆ SWĄ WIARYGODNOŚĆ CZĘSTO ZDOBYWA NAJPIERW ZAUFANIE DZIECI. POZOSTAW GO NA ZEWNĄTRZ – WÓWCZAS JEST WIĘCEJ PEWNOŚCI, ŻE CIĘ NIE OKRADNIE.