Nie daj się nabrać! Nadal oszukują „na wnuczka” i „na policjanta”

Pieniądze
fot. Krzysztof Gwizdała Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich zadzwonić osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.
istotne.pl 183 policja, oszustwo, miasto lubin

Reklama

W trosce o bezpieczeństwo, głównie osób starszych, powstał film edukacyjno-prewencyjny zrealizowany przez Fundację ProPublika we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu. W filmie – jako główny narrator – wystąpił rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu asp. sztab. Paweł Petrykowski.

Materiał oparty na bazie autentycznych rozmów przestępców z ofiarami obnaża działania oszustów, którzy wyłudzają pieniądze, podszywając się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy policji. Film pokazuje schemat działania bandytów, metody, których używają, i słabości, które wykorzystują.

– Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci – mówią mundurowi. – Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji
  • policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają, z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję.

Reklama