Pobiegli dla Mateusza, wyjątkowego chłopca z Tomaszowa

Mateusz Waśniewski
fot. Janusz Lech Biegowe Grand Prix Zagłębia Miedziowego po raz kolejny zawitało do Iwin. Tym razem biegacze wsparli Mateusza Waśniewskiego z Tomaszowa.

Reklama

Już po raz dziewiąty biegacze z całego regionu zjechali do Iwin, by pobiegać, pościgać się, ale co najważniejsze – wspomóc finansowo kogoś, kto tej pomocy potrzebuje. Tym razem padło na ośmioletniego mieszkańca Tomaszowa Bolesławieckiego Mateusza Waśniewskiego. Niesłychanie sympatycznego chłopca, którego, niestety, los obciążył zespołem Downa i kilkoma innymi schorzeniami.

Spacerek dla Mateusza przyciągnął wielu biegaczy w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat. Najmłodsi zmagali się na trasie 1 km, gimnazjaliści na 3 km, a wszyscy, którzy chcieli pobiec dłużej, wystartowali w biegu głównym na dystansie 5,6 km.

Trasy wiodły drogą szutrową w lesie, na tzw. Wale Okmiańskim, powyżej miejscowości Iwiny. Zainteresowanie biegiem przerosło oczekiwania organizatorów i w pewnym momencie trzeba było uzupełniać numery startowe!

W biegu głównym wystartowały 242 osoby, w biegach dla dzieci – 41 osób, co daje łączną liczbę 283 startujących. A to czyni ten bieg chyba największym biegiem w powiecie bolesławieckim i największą imprezą sportową w gminie Warta Bolesławiecka.

Biegowi, jak i całemu cyklowi „Biegowe Grand Prix Zagłębia Miedziowego”, patronuje Regionalne Centrum Sportowe z Lubina. Jednak głównymi organizatorami imprezy w Iwinach były Gminne Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej oraz Uczniowskie Kluby Sportowe Orientpark.pl i Tukan Iwiny.

W działania organizacyjne bardzo mocno włączyła się rodzina i znajomi rodziny Mateusza. Sam Mateusz uczestniczył w wypieku ponad 300 pierników, którymi zostali obdarowani wszyscy uczestnicy biegu. Rodzina i znajomi dodatkowo upiekli kilkanaście ciast, które podbiły podniebienia i żołądki biegaczy.

Bieg był niejedyną atrakcją tego dnia. Grupa Morsów z Bolesławca odbyła kąpiel we wcześniej przygotowanym basenie z zimną wodą, czym przykuła uwagę gawiedzi i dała powód do ogromnej radości.

Po atrakcjach w plenerze towarzystwo udało się do budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iwinach, gdzie panie kucharki przygotowały pyszną zupę gulaszową, a bułki do zupy przekazali nieodpłatnie właściciele Piekarni Familijnej w Warcie Bolesławieckiej.

Potem nastąpiło oblężenie stoiska z domowymi wypiekami oraz darmową herbatą i kawą. Po uzupełnieniu płynów i kalorii można było przystąpić do części oficjalnej – podsumowania biegu. Bardzo miłym gestem było wręczenie Mateuszowi przez Krzysztofa Kozła, reprezentującego Centrum Odkrywania Młodych Talentów z Bolesławca, dwóch piłek, w tym jednej z autografami kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej! Potem nastąpiła licytacja butów sportowych (sponsor: sklep sportowy MSPORT z Lubina) oraz dużego słoika miodu. Prawie trzysta złotych zasiliło dodatkowo puszkę z kasą, którą przekazano publicznie rodzinie Mateusza. Łącznie uzbieraliśmy blisko 3 500 zł!!!

Zwycięzcy zostali obdarowani dodatkowymi piernikami oraz miodem. Poniżej lista triumfatorów. Pełne wyniki można znaleźć tu: http://feniks-timing.pl/wp-content/uploads/2018/01/Wyniki_GPZM_IWINY_OPEN.pdf.

Bieg na 1 km

 • dziewczęta
  1. Karolina Zawada
  2. Julia Bernacik
  3. Marcelina Zawada
 • chłopcy
  1. Gabriel Sadowski
  2. Jacek Świtaniak
  3. Kamil Trzcinka

Bieg na 3 km

 • dziewczęta
  1. Wiktoria Kowalczyk
 • chłopcy
  1. Tadeusz Suszek
  2. Łukasz Kata
  3. Alex Kurleto

Bieg Główny

Open M

 1. Tobiasz Belgrau
 2. Wojciech Pachnik
 3. Jerzy Jagielski

Open K

 1. Anna Ficner
 2. Klaudia Petters
 3. Ewa Paduch

M12

 1. Stanisław Pachnik
 2. Dawid Lachowski
 3. Patryk Panasiewicz

K12

 1. Klaudia Petters
 2. Anna Mydłowska
 3. Katarzyna Bik

M16

 1. Jakub Sztoń
 2. Mateusz Bobrowski
 3. Dominik Zając

K20

 1. Małgorzata Szeliga
 2. Kaja Iwan
 3. Katarzyna Czesnakowicz

M30

 1. Jerzy Jagielski
 2. Paweł Muniak
 3. Dominik Komendacki

K30

 1. Anna Ficner
 2. Emilia Kuźmiak
 3. Sabina Rzepa

M40

 1. Przemysław Lachowski
 2. Tomasz Hucał
 3. Piotr Machoń

K40+

 1. Ewa Paduch
 2. Małgorzata Topolan
 3. Joanna Chłodnicka

M50

 1. Andrzej Rydz
 2. Krzysztof Skiba
 3. Bogusław Hyży

M60+

 1. Tadeusz Perłakowski
 2. Włodzimierz Rapacki
 3. Jerzy Dąbrowski.

Dariusz Pachnik, jeden ze współorganizatorów biegu:

Jak do tej pory, a jest to szósty z jedenastu etapów Grand Prix, był to największy bieg, dzięki dołączeniu do środowiska Zagłębia Miedziowego biegaczy z Bolesławca i, co nas najbardziej cieszy, mieszkańców Gminy Warta Bolesławiecka. Jak widać, popularność biegania zawitała również w nasze progi.

Żałować tylko należy, że namowy nauczycieli wychowania fizycznego ze szkoły w Iwinach, jak również ich osobisty przykład (wzięli udział w biegu) nie podziały na tyle motywująco, aby nasi gimnazjaliści gremialnie wzięli udział w tym biegu. Zaledwie kilkuosobowa reprezentacja i brak jakiejkolwiek dziewczyny – z wyjątkiem jednej siódmoklasistki – nie skłaniają do pozytywnych refleksji. Co prawda całkiem liczna grupa dziewcząt z klasy drugiej pomagała w formie wolontariatu w organizacji biegu, mimo to pewien niesmak pozostaje.

Nastrój zdecydowanie poprawiają za to uczniowie szkół podstawowych, głównie z Iwin i Raciborowic, którzy bardzo licznie stawili się na starcie biegu na 1 km, 3 km. Kilku śmiałków pobiegło dystans główny. Drogie dzieci, tak trzymać, a wy, rodzice, pomóżcie w tym, aby ich zapał nie zgasł!!!

Spacerek dla Mateusza to wzór współpracy instytucji publicznych, stowarzyszeń oraz po prostu zwyczajnych ludzi. Niesłychanie integruje środowisko lokalne i wzmacnia więzi między biegaczami z regionu oraz promuje naszą gminę.

Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy, którzy włączyli się w działania organizacyjne. Dla personelu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – za przygotowanie poczęstunku oraz za posprzątanie całego budynku. Dzięki dla sponsorów oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania imprezy.

Wszystkich serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy na nasze kolejne imprezy. Pierwsza z nich odbędzie się w dniach 13–15 kwietnia w Bolesławcu i miejscowości Dworek koło Lwówka Śląskiego. Wtedy to odbędzie się trzydniowa międzynarodowa impreza w biegu na orientację – „Tajemnice Dolnego Śląska”, a pod koniec roku planujemy zorganizować Bieg Sylwestrowy.

Patronem medialnym Biegu dla Mateusza był portal i gazeta istotne.pl.

Reklama