materiał promocyjny

5 wskazówek dla właściwego wyboru projektu domu

Dom jednorodzinny
fot. domoweklimaty.pl Nawet w codziennych sytuacjach czasem ciężko jest wybrać, gdy chodzi o błahe rzeczy, a co dopiero kiedy musimy podjąć decyzję niemal na resztę życia. Tak właśnie dzieje się, gdy należy zdecydować się na projekt domu. Aby dokonać najlepszego wyboru, warto wziąć pod uwagę poniższe rady. Oto 5 pomocnych wskazówek.
istotne.pl 1 inwestycja, dom

Reklama

Przepisy na pierwszym miejscu

Od razu na wstępie trzeba zawęzić pole poszukiwań do tych projektów, jakie mieszczą się w normach miejscowego planu zagospodarowania oraz warunków zabudowy. Jeśli kupujemy działkę, to możemy sprawdzić przed zakupem, czy takie regulacje nam odpowiadają. Natomiast w przypadku kiedy teren na przykład dostaliśmy, to jesteśmy na takie odgórne przepisy po prostu skazani.

Zwróćmy uwagę na swoje przyzwyczajenia

Wybierając spośród gotowych projektów, na przykład takich: domoweklimaty.pl, musimy zdecydować się na dom, który będzie jak najbardziej bliski naszym potrzebom. Wszelkie niezaplanowane na początku przeróbki niestety mogą nas dużo kosztować. Dlatego zwróćmy uwagę na funkcjonalność. Każda rodzina ma trochę inny tryb życia, inne przyzwyczajenia, czy wspólne pasje. Domownicy mogą z całą pewnością zaobserwować pewne schematy działania w ciągu dnia, które na pewno zostaną przeniesione także do nowego lokum. Zastanawiając się nad projektem, należy patrzeć właśnie pod kątem funkcjonalności i wygody na co dzień.

Jakiej przestrzeni życiowej nam potrzeba?

Wiele osób przenosząc się do wymarzonego domu jednorodzinnego, chce mieć większą przestrzeń życiową niż dotychczas. Jednak zastanowić się trzeba, jak dużo jej potrzebujemy. Nie powinniśmy na pewno przesadzać z metrażem, ponieważ późniejsze utrzymanie takiego miejsca może być zbyt kosztowne, szczególnie gdy chodzi o wydatki na ogrzewanie, nie mówiąc już o kosztach samej budowy. Dlatego dobrze jest dostosować powierzchnię domy do ilości osób i ich potrzeb.

Czy potrzebujemy dodatkowych pomieszczeń?

Mieszkając w bloku, nie zawsze możemy pozwolić sobie na pomieszczenia dodatkowe typu biuro, spiżarnia, osobna pralnia, czy dodatkowa łazienka. Wyprowadzając się do nowego domu, mamy okazję wreszcie pomyśleć o takiej funkcjonalnej przestrzeni. Dlatego też na poziomie projektu warto się nad tym zastanowić.

Budujemy dom na lata

Etap życia, w jakim się znajdujemy, ma duży wpływ na projekt. Inaczej będzie w sytuacji, gdy zakładamy rodzinę, jeszcze inaczej kiedy dzieci już się wyprowadziły. Natomiast w związku z tym, że taki dom budujemy na lata, to musimy wybiegać myślami dalej w przyszłość, aniżeli tylko do sytuacji obecnej. Ważne, aby sprawdził się także wtedy, gdy będziemy już na innym etapie w życiu. Na starość na przykład możemy mieć trudność z wchodzeniem po schodach, nie mówić już o tym, że nie będziemy potrzebowali ogromnej przestrzeni. Warto zatem przeanalizować także późniejszą funkcjonalność.

Powyższe rady powinien wziąć sobie do serca każdy, kto właśnie wybiera projekt swojego przyszłego lokum. Mogą one trochę ułatwić podjęcie ostatecznej, a co najważniejsze właściwej decyzji.

Reklama