Kulturę francuską chcą promować bolesławianie

Dłonie w uścisku
fot. sxc.hu W Bolesławcu mieszka wielu miłośników Francji. Chcą oni promować ten kraj i jego kulturę wśród młodych mieszkańców naszego miasta.
istotne.pl 0 dariusz kwaśniewski, francja, piwnica paryska

Reklama

W środowy wieczór w najbardziej "francuskim" lokalu Bolesławca - "Piwnicy Paryskiej" - spotkali się miłośnicy kultury i języka francuskiego. Inicjatorem i gospodarzem spotkania był Bogusław Nowak. Wśród zaproszonych gości znalazł się - prowadzący dyskusję - Dariusz Kwasniewski, kandydat bolesławieckiej PO na radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Uczestnicy spotkania wymienili się uwagami na temat dotychczasowych form współpracy polsko-francuskiej. Zgodzono się, że jednym z najlepszych sposobów zainteresowania Francją młodych bolesławian jest zwiększenie liczby dzieci i młodzieży uczących się języka francuskiego. Możliwe byłoby to między innymi przez wprowadzenie do miejscowych gimnazjów nauki drugiego języka obcego. Wyrażono przekonanie, że wielu uczniów wybrałoby właśnie ten język.

Mieszkańcy Bolesławca rozmawiają o języku francuskimMieszkańcy Bolesławca rozmawiają o języku francuskimfot. B.org

Dariusz Kwasniewski przedstawił przykłady realizowanych z powodzeniem polsko-niemieckich projektów edukacyjnych, zaznaczając, że pieniadze na ich przeprowadzenie pozyskać można w wielu miejscach. Doświadczenia te - przy aktywnym wsparciu miłośników Francji - wykorzystać można w działaniach na rzecz aktywizacji kontaktów polsko-francuskich. Z dużym zainteresowaniem przyjęto informacje na temat możliwości finansowania projektów polsko-francuskich przez Fundację Francja-Polska (France-Pologne pour l'Europe), a przede wszystkich ze środków pomocowych UE (m.in. programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej na lata 2007 - 2013).

Kandydat na radnego sejmiku scharakteryzował ponadto kilka z priorytetów Zintegrowanego Programu Wojewódzkiego dla Województwa Dolnośląskiego - wspólfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozwalają one finansować projekty wspierajace rozwój kontaktów kulturalnych i edukacyjnych z krajami Europy.

Spotkanie zakończono przydzieleniem ich uczestnikom "zadań domowych". Kolejne - robocze już spotkanie - odbędzie się 8 listopada o godz. 18.00. Bogusław Nowak zaprasza wszystkich zainteresowanych.

Reklama