Nowa koalicja w powiecie? Haniszewski dogada się z Ziemią Cołokidziego i Forum Romana?

Nowa koalicja w powiecie? Haniszewski dogada się z Ziemią Cołokidziego i Forum Romana?
fot. Krzysztof Gwizdała Ewa Sondaj i Ewa Suchecka wyszły z rządzącej Powiatem Bolesławieckim koalicji Platforma Samorządowa–PSL–SLD.
istotne.pl karol stasik, marian haniszewski

Koalicja, która od dwóch lat rządziła Powiatem Bolesławieckim (Platforma Samorządowa–PSL–SLD), rozpadła się. Wyszły z niej dwie radne Polskiego Stronnictwa Ludowego: Ewa Sondaj i Ewa Suchecka. Co to oznacza? Karol Stasik, przewodniczący Rady Powiatu, powiedział nam, że ta informacja jeszcze do niego nie dotarła. – Ale w takim razie będzie 10 radnych, dopóki nie znajdziemy partnera – skomentował.

Nieoficjalnie jednak dowiedzieliśmy się, że radni koalicyjni od dawna przeczuwali, że radne PSL-u Ewa Sondaj i Ewa Suchecka odejdą. Obecna koalicja straciła większość. Czy to oznacza, że powstanie nowa? Nie jest żadną tajemnicą, słyszymy od naszego rozmówcy, że peeselowski wicestarosta Marian Haniszewski próbował się dogadać z Ziemią Bolesławiecką i klubem Forum Piotra Romana. Spekuluje się, że w nowym rozdaniu to właśnie Haniszewski będzie nowym starostą, a nowym wicestarostą prawdopodobnie Jan Cołokidzi, szef Ziemi Bolesławieckiej. Tyle że potencjalna koalicja PSL–Ziemia Bolesławiecka–Forum–PiS ma 11 radnych, a do odwołania starosty potrzeba im jeszcze dwóch.

Z Ewą Sondaj i Stanisławem Chwojnickim, etatowym członkiem Zarządu Powiatu (SLD), nie udało nam się skontaktować. Wicestarosta Marian Haniszewski odebrał telefon, ale dodał, że jest zajęty, i poprosił o kontakt ok. 13:00.

Do sprawy z pewnością wrócimy.