Niemieccy komuniści w Bolesławcu

Happening niemieckich komunistów w Bolesławcu
fot. MZ Goście z zachodu odwiedzili cmentarz żołnierzy radzieckich i zorganizowali w centrum Bolesławca happening.
istotne.pl 0 akcja, niemcy, happening, komuniści

Reklama

W sobotę w Bolesławcu pojawili się niemieccy komuniści. Niemcy odwiedzili cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. II Armii Wojska Polskiego. Następnie udali się do centrum miasta, gdzie zorganizowali antywojenny, antyfaszystowski i antykapitalistyczny happening. Goście z zachodu przyjachali kilkunastoma samochodami. Niemieccy komuniści nie mogli wjechać do Rynku, więc przeszli ulicami Mickiewicza i Sierpnia '80, po czym zatrzymali się przed bolesławiecką galerią BCC. Przechodniom wręczali ulotki z informacjami o swojej akcji.

Happening niemieckich komunistów w BolesławcuHappening niemieckich komunistów w Bolesławcufot. MZ

Organizatorzy akcji uważają, że kolejna światowa wojna zagraża nam coraz wyraźniej. Ich zdaniem rozpętają ją imperialiści trzymający władzę na świecie. W Bolesławcu odzew na hasło „Proletariusze wszystkich krajów łączcie się!” był skromny i kilkunastu manifestantom towarzyszyło niewielu widzów.

Pobyt komunistów z Niemiec w Bolesławcu jest etapem Międzynarodowej Akcji Antywojennej. Niemcy odwiedzą jeszcze m.in. Legnicę, Wrocław, Opole, Częstochowę, Chorzów, Łódź i Warszawę.

O akcji w swojej deklaracji piszą:

„Jesteśmy, podobnie jak wy, robotnikami, pracownikami oraz jak niektórzy z was młodzieżą rewolucyjną (…). Podjęliśmy wspólną walkę przeciwko niebezpieczeństwu wojny, która może zrodzić się na ziemi niemieckiej. Wielkie niemieckie koncerny i banki zagrażają życiu naszemu oraz naszych dzieci. Po dwóch przegranych wojnach światowych przygotowują kolejną. Robotnicy NRF i wcielonego NRD, sięgnijcie po znak jedności robotniczej z Polski i Czech. Wasi wyzyskiwacze i ciemiężyciele, banki i koncerny, już dzisiaj szaleją w Polsce, Czechach i innych krajach. Im więcej zdobywają, tym gorzej wam się powodzi.(…).”

Reklama