Szkolny Dzień Dawcy Szpiku

Logo DKMS
fot. www.dkms.pl Od pięciu lat ZSO nr 1 organizuje kolejne edycje przedsięwzięcia „Szkolny Dzień Dawcy Szpiku”, mającego na celu zainteresowanie młodzieży tą formą pomocy ludziom chorym. Popularyzacji idei dawstwa szpiku będzie służyć m.in. cykl prelekcji.
istotne.pl 0 miasto jelenia góra

Reklama

Akcja powstała pięć lat temu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze, a od trzech lat objęła swoim zasięgiem wszystkie szkoły ponadgimnazjalne na terenie naszego miasta.

Dorota Kloza, nauczycielka WF-u w ZSO nr 1, wraz z lekarką rodzinną Małgorzatą Rybińską, dawczynią szpiku Pauliną Bratkowską oraz fundacją DKMS od kilku lat pracują nad zmianą świadomości młodych ludzi w kwestii dawstwa szpiku. Prowadzone w ramach Szkolnego Dnia Dawcy prelekcje pozwalają młodzieży na uzyskanie niezbędnych informacji dotyczących faktów, procedur i ograniczeń związanych z rejestracją potencjalnych dawców szpiku.

W Polsce tematyka dawstwa komórek macierzystych jest w dalszym ciągu mało znana, dlatego jeleniogórska akcja ma na celu przede wszystkim przekazanie wiedzy i poszerzanie świadomości młodych ludzi związane z koniecznością powiększania bazy potencjalnych dawców szpiku.

Dzięki tej akcji kilkuset uczniów miało możliwość nie tylko uzyskać niezbędne informacje, ale również zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. W trakcie trzyletniej działalności zarejestrowało się w niej przeszło 300 uczniów jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych, z czego dwoje z nich ofiarowało swoim bliźniakom genetycznym największy z możliwych darów – życie.

TerminarzTerminarzfot. UM Jelenia Góra

UM Jelenia Góra/ii

Reklama