80 tys. zł na nowy sprzęt do ratownictwa drogowego

Herb Powiatu Lubińskiego
fot. Wikimedia Commons W ubiegłym tygodniu w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścinawie odbyło się uroczyste przekazanie zestawów narzędzi hydraulicznych do ratownictwa drogowego. Zakup sprzętu sfinansowało Starostwo Powiatowe w Lubinie.
istotne.pl 0 straż pożarna, sprzęt, powiat lubiński, miasto lubin

Reklama

– Dzięki narzędziom hydraulicznym przy wypadkach komunikacyjnych dostajemy się do poszkodowanych uwięzionych w zakleszczonych pojazdach. Nasz dotychczasowy sprzęt nie spełniał już standardów, ponieważ nowoczesne samochody mają wzmocnienia i tutaj potrzebny jest bardziej nowoczesny sprzęt hydrauliczny, który otrzymaliśmy od starostwa – mówi Paweł Świerżewski, prezes OSP w Ścinawie.

Nowy zestaw narzędzi w porównaniu do dotychczasowego różni się przede wszystkim siłą cięcia, która jest nawet siedmiokrotnie większa niż w dotychczasowych nożycach. Ponadto przewyższa swojego poprzednika szybkością cięcia. Różnice te mają ogromny wpływ na tempo przeprowadzania akcji ratunkowych, w trakcie których nieraz sekundy mają ogromne znaczenie dla życia ludzkiego.

Nowy zestaw narzędzi kosztował Starostwo 80 tysięcy złotych. – W tym roku przekazaliśmy na straże pożarne na terenie całego powiatu lubińskiego prawie półtora miliona złotych. Sprzęt, który przekazaliśmy OSP w Ścinawie, służy do ratownictwa drogowego. Jest on po prostu niezbędny, choć chcielibyśmy, żeby było jak najmniej okazji, żeby go używać – mówi Adam Myrda, starosta lubiński.

Ścinawscy strażacy przeprowadzają akcje ratownicze na terenie całego powiatu lubińskiego, a nawet w części Wielkopolski, gdzie, jak przyznają, są szybciej na miejscu zdarzenia niż stacjonujące dalej jednostki OSP.

– Sam mieszkam sto metrów od jednostki i słyszę, jak często wyją syreny. Strażacy ze Ścinawy naprawdę często biorą udział w różnych akcjach, ratując życie na drodze, walcząc z powodzią czy przeprowadzając akcje gaśnicze, i to nie tylko na terenie naszego powiatu. Biorąc to pod uwagę, nie mogą nadal korzystać z wysłużonego sprzętu, który nie spełnia już swoich funkcji – dodaje Krystian Kosztyła, przewodniczący Rady Powiatu Lubińskiego.

Powiat Lubiński/ii

Reklama