Uważajcie na barszcz Sosnowskiego!

Uważajcie na barszcz Sosnowskiego!
fot. Hugo.arg/Wikimedia Commons Straż Miejska w Bolesławcu i Dolnośląski Urząd Wojewódzki ostrzegają przed szkodliwym działaniem rośliny zwanej barszczem Sosnowskiego.
istotne.pl wypadek, zdrowie, wojewoda, ostrzeżenie, barszcz sosnowskiego

W związku z trwającym sezonem kwitnięcia barszczy kaukaskich Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu przypomina, że rośliny te stanowią realne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Włoski na liściach i łodygach barszczu wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Parzące działanie nasila się w czasie słonecznej pogody, wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie. Objawy obrażeń mogą pojawić się do 24–48 godzin od bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z barszczami.

Jako gatunki inwazyjne, kaukaskie barszcze stanowią także istotne zagrożenie dla roślinności rodzimej. Zarówno barszcz Sosnowskiego, jak i barszcz Mantegazziego są zaliczane do zadomowionych gatunków inwazyjnych. Zasadne jest, aby właściciele gruntów, na których występują barszcze, podjęli działania w celu zniszczenia tych roślin.

Z uwagi na duże niebezpieczeństwo, należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych oraz długie rękawice. Chronić należy także oczy.

Planując działania mające na celu zwalczanie kaukaskich barszczy, należy pamiętać, że tylko akcje podjęte w stosunku do wszystkich (prywatnych oraz publicznych) terenów objętych inwazją mogą przynieść efekt w postaci eliminacji tych gatunków roślin.

Wszystkie dotychczasowe znane metody zwalczania kaukaskich barszczy oraz zasady
i zalecenia, jakie powinny im towarzyszyć, zostały opisane w opracowanych na zlecenie GDOŚ, a sfinansowanych przez NFOŚiGW „Wytycznych dotyczących zwalczania barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego na terenie Polski”, dostępnych pod adresem: http://www.gdos.gov.pl/zwalczanie-inwazyjnych-barszczy.

Rozpoczęcie zwalczania populacji kaukaskich barszczy jest zalecane z początkiem okresu wegetacyjnego. W zwalczaniu kaukaskich barszczy wskazana jest pomoc wykwalifikowanych jednostek.

W ubiegłym roku za sprawą barszczu Sosnowskiego doszło do śmiertelnego wypadku – zmarła kobieta, która poparzyła się tą rośliną. Więcej informacji na www.barszcz-sosnowskiego.pl.

DUW/SM Bolesławiec/ii