Pancerniacy najlepsi w Czarnej Dywizji

Pancerniacy najlepsi w Czarnej Dywizji
fot. Katarzyna Przepióra Po raz czwarty z rzędu reprezentacja 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) zdobyła tytuł Mistrza Czarnej Dywizji w pokonywaniu Ośrodka Sprawności Fizycznej (OSF).
istotne.pl wojsko, 10bkpanc, zawody, ćwiczenia, 23śpa, maciej jabłoński, jarosław mika

Zorganizowane w dniach 20-21 maja 2015 roku Mistrzostwa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych nr 1 – 11LDKPanc w pokonywaniu OSF odbyły się w tym roku w Świętoszowie, a udział w nich wzięło 8 jednostek podległych Czarnej Dywizji: 4 Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska, 1 Pułk Saperów z Brzegu, 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa, 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 23 Pułk Artylerii z Bolesławca, 34 Brygada Kawalerii Pancernej / 11 Batalion Dowodzenia z Żagania. Udział w zawodach wzięła także reprezentacja Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) w Żaganiu.

Mistrzostwa rozpoczął dowódca gospodarzy pułkownik Maciej Jabłoński, który przywitał żołnierzy Czarnej Dywizji w Świętoszowie: – Życzę Wam, abyście wszyscy byli wygrani. W pewnym sensie jesteście, bo pokonując ten niezwykle wymagający tor, przekraczając własne fizyczne ograniczenia, dokonujecie czegoś, co wykracza poza obowiązujące normy. Życzę Wam powodzenia w tych zmaganiach. Mistrzostwa uważam za otwarte.

Pierwszego dnia Mistrzostw odbyła się tylko jedna tura biegów indywidualnych. Niestety, pogoda tego dnia nie dopisała organizatorom i zmuszeni byli przerwać zawody z powodu wzmagających się opadów deszczu. W czwartek zorganizowano drugą turę biegów indywidualnych oraz biegi zespołowe.

Końcowa klasyfikacja od kilku lat przedstawia się dość podobnie. Na podium staje zazwyczaj czołówka zawodników Czarnej Dywizji. Jednak poziom zawodników uprawiających tę dyscyplinę z roku na rok rośnie. Jeszcze w 2013 roku najlepszy wynik w pokonywaniu Ośrodka Sprawności Fizycznej (OSF) w trakcie Mistrzostw Czarnej Dywizji wynosił 50,40 s i należał do kaprala Adama Marcinkowskiego. W trakcie zeszłorocznych Mistrzostw Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych indywidualnie zwyciężył starszy szeregowy Dominik Gałązka (17WBZ), który osiągnął czas 49,76 s.

Tegorocznym zwycięzcą ponownie okazał się ponownie pancerniak ze Świętoszowa. Indywidualnym zwycięzcą mistrzostw został kapral Adam Marcinkowski z czasem 48,51 s. Tuż za nim uplasował się starszy szeregowy Dominik Gałązka z 17 WBZ (48,87 s) oraz podporucznik Marcin Kołoszuk z 4pplot (49,05 s). Z niewielką stratą, na miejscu czwartym znalazł się drugi świętoszowski żołnierz – kapral Andrzej Kanicki (z czasem 49,68 s).

Klasyfikacja zespołowa przedstawia się następująco:

  1. 10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów – 73,59 s
  2. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana Międzyrzecz – 77,78 s
  3. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich Rzeszów – 89,66 s
  4. 23 Pułk Artylerii Bolesławiec
  5. 6 Brygada Powietrznodesantowa Kraków
  6. 1 Pułk Saperów Brzeg
  7. 34BKPanc/11 bdow Żagań
  8. 1 Pułk Przeciwlotniczy Czerwieńsk.

Puchary i medale wręczył uczestnikom dowódca 11LDKPanc generał dywizji Jarosław Mika. Gratulując mistrzom oraz wszystkim żołnierzom, którzy zmagali się w trakcie dwudniowych zawodów, powiedział: – Gratuluję Wam zwycięstwa w tej najbardziej wymagającej, forsownej dyscyplinie sportu, której nikt poza żołnierzami nie uprawia. Gratuluję wszystkim, bo potrzeba tu nie tylko sprawności i wytrzymałości, ale także hartu ducha i charakteru. Każdy, kto mierzy się z tym torem przeszkód, mierzy się także ze sobą i własnymi słabościami. Jeszcze raz gratuluję.

Puchar dla najlepszego zespołu w pokonywaniu OSF odebrał z rąk dowódcy Czarnej Dywizji pułkownik Maciej Jabłoński.

Najlepsi zawodnicy będą reprezentować Czarną Dywizję w Mistrzostwach Wojska Polskiego.

Katarzyna Przepióra