Artylerzyści w Czwartym Rajdzie Weterana

Artylerzyści w Czwartym Rajdzie Weterana
fot. kpt. Remigiusz Kwieciński 25 maja br. z 23 Śląskiego Pułku Artylerii wystartowała sześcioosobowa reprezentacja żołnierzy-weteranów, uczestników IV Rajdu Rowerowego Weterana.

W ciągu czterech najbliższych dni żołnierze pokonają na rowerach ponad 350 kilometrów, by razem z weteranami z innych jednostek wojskowych osiągnąć metę w Bydgoszczy 29 maja. W tegorocznej, czwartej już edycji Rajdu Weterana bolesławiecki pułk reprezentuje sześciu żołnierzy: chorąży Paweł Łazowski, sierżant Tomasz Kędziora, plutonowy Wojciech Kruszelnicki, starszy kapral Adam Kopeć, starszy szeregowy Rafał Stempak oraz szeregowy Marek Grzybowski, którzy zaplanowaną trasę pokonają w czterech, blisko 100-kilometrowych etapach.

Inauguracja rajdu miała uroczysty charakter. Po przyjęciu meldunku i przedstawieniu genezy Rajdu Rowerowego Weterana dowódca 23 Pułku Artylerii pułkownik Paweł Świtalski przedstawił sylwetki jego tegorocznych uczestników. Trzech z nich bierze udział w rajdzie po raz drugi.

Podobnie jak w ubiegłym roku, na trasie rajdu do artylerzystów dołączą pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz przeciwlotniczy z 4 Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska. To już tradycja, że żołnierze Czarnej Dywizji trzymają się razem i współpracują dla osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest uczczenie pamięci poległych i poszkodowanych w działaniach poza granicami państwa.

Po słowach uznania i uściśnięciu przez dowódcę bolesławieckich artylerzystów dłoni każdemu z cyklistów opuścili oni koszary przy akompaniamencie oklasków żołnierzy 23pa, którzy obiecali trzymać za nich kciuki aż do linii mety. Tegoroczny IV Rajd Rowerowy Weterana zakończy się 29 maja w Bydgoszczy, gdzie odbędą się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestnika Misji Pokojowych ONZ.

kpt. Remigiusz Kwieciński