Nawet do 500 zł mandatu za brak odblasku

Odzież odblaskowa
fot. freeimages.com (Ayla87) 31 sierpnia wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi pieszy, poruszający się od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest posiadać w widocznym miejscu element odblaskowy.
istotne.pl 0 prawo, powiat lubiński, miasto lubin

Reklama

Może to być część odzieży, na przykład kamizelka lub przedmioty i naszywki umieszczone na wysokości kolan, pleców, dłoni i klatki piersiowej. Za brak odblasków grozi mandat w wysokości nawet do 500 złotych.

– Przepisy te dotyczą wyłącznie pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym i tylko w miejscach, gdzie nie ma wydzielonych chodników. W terenie zabudowanym przepis ten nie obowiązuje – tłumaczy aspirant sztabowy Jan Pociecha, oficer prasowy lubińskiej policji.

Dla mieszkańców wielu wsi powiatu lubińskiego oznacza to konieczność zaopatrzenia się do najbliższej niedzieli w elementy odblaskowe. – Mamy nadzieję, że piesi będą przestrzegać nowego przepisu, bo to wpłynie na pewno na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Kierujący pojazdem będzie miał szansę szybciej zauważyć pieszego i odpowiednio zareagować – dodaje Jan Pociecha.

Powiat Lubiński/ii

Reklama