Rozpoczęły się koncerty Wratislavii Cantans

Członkowie Chóru Synagogalnego z Lipska podczas występu
fot. B.org Bolesławiecki występ Chóru Synagogalnego z Lipska pokazał, jak bardzo bogaty jest folklor żydowski i hebrajski.
istotne.pl 0 koncert, wratislavia cantans

Reklama

Tematyka pieśni wykonanych podczas koncertu w sali Forum była niezwykle zróżnicowana – od typowo religijnej, charakterystycznej dla pieśni synagogalnych, po sceny z życia codziennego, na przykład opis strzyżenia owiec oraz przędzenia i tkania wełny w pieśni Emanuela Amirana "Hages".

Chór założył w 1962 roku Werner Sander i to on jest autorem opracowań do większości pieśni zaprezentowanych podczas bolesławieckiego koncertu. Od 1972 chór działa pod kierownictwem Helmuta Klotza i wykonuje przede wszystkim muzykę synagogalną XIX i XX wieku oraz folklor hebrajski i żydowski. W ostatnich latach chór koncertował między innymi w Polsce, Izraelu, Hiszpanii, Portugalii i USA. Od 1991 roku chór jest objęty mecentem Miasta Lipska i landu Saksonii, jest także laureatem nagrody artystycznej Miasta Lipska.

Drugi z bolesławieckich koncertów odbędzie się 13 września w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i będzie to występ węgierskiego zespołu Capella Savaria.

Zobacz także

Wratislavia Cantans

Reklama