Kółko teatralne – wyjątkowa wizytówka II LO

kolko-teatralne-iilo
fot. istotne.pl Wszystkie występy młodych aktorów z „dwójki” spotkały się z gorącym przyjęciem publiczności. Już wiadomo, że uświetnią oni obchody 50-lecia szkoły.
istotne.pl 0 mirosław sakowski, teatr, 2lo bolesławiec

Reklama

Premiera „Skąpca” w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu miała miejsce 4 kwietnia w Teatrze Starym. Obiekt pękał w szwach. Kto z jakichś powodów nie mógł dotrzeć na premierę jednej z najsłynniejszych komedii wszech czasów, ma czego żałować. W świetnej scenografii (meble zostały wypożyczone z Piwnicy Paryskiej) kółko teatralne z II LO zaprezentowało znakomitą adaptację ponadczasowego dzieła Moliera. Uczniowie na ponad godzinę przenieśli widzów do XVII-wiecznego Paryża.

To świetne przedstawienie można było zobaczyć jeszcze dwukrotnie na deskach Teatru Starego. – Po tym ostatnim występie wszyscy mi gratulowali – powiedział Mirosław Sakowski, dyrektor „dwójki”. I zwrócił się do członków kółka: – Jesteście coraz lepsi w tym, co robicie. Chciałbym, abyście kontynuowali tę pracę. To jest wizytówka naszej szkoły.

To, że adaptacja „Skąpca” spotkała się z tak gorącym przyjęciem publiczności, jest wielką zasługą Izabelli Daniel, opiekunki kółka teatralnego, nauczycielki języka francuskiego i reżyserki przedstawienia. – Pracujemy wspólnie już drugi rok. Najpierw była „Opowieść wigilijna” oraz fragment „Ferdydurke”, przedstawiane w auli szkolnej. Reakcja szkolnej publiczności była bardzo pozytywna i stymulowała nas do dalszej pracy. Bardzo zależało mi, aby do grona publiczności dołączyli rodzice naszych uczniów, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Stąd myśl, aby następne przedstawienie miało miejsce w teatrze. Wspaniale, że udało nam się ten pomysł zrealizować. Młodzi aktorzy mieli okazję poczuć magię występu na prawdziwej scenie. Myślę, że to piękna nagroda za ciężką pracę – mówi Izabella Daniel.

I dodaje: – To dla mnie nowy wymiar pracy pedagogicznej. Czuję się bardzo związana z całą grupą. Wszyscy mamy świadomość, jak wiele zależy od dobrej współpracy, jest to przecież praca zespołowa i każdy, choćby najmniejszy, epizod jest ważny. To godne podziwu, że młodzież potrafi oderwać się od swoich zajęć i poświęcić czas na pracę, która nie polega wyłącznie na rozwijaniu własnych zainteresowań czy zdolności, ale jest również ukierunkowana na drugiego człowieka. „Skąpiec” w naszym wykonaniu został odebrany bardzo ciepło. Cieszę się, że udało nam się sprawić radość publiczności. Szczególne podziękowania kieruję do mojej klasy wychowawczej (II b), która od początku bardzo nas wspierała i pomagała w realizacji naszych przedsięwzięć.

Kółko teatralne z II LO oraz Izabella Daniel i Mirosław SakowskiKółko teatralne z II LO oraz Izabella Daniel i Mirosław Sakowskifot. GA

W czasie przedstawień uwagę przykuwał przede wszystkim Harpagon (w tę postać znakomicie wcielił się Piotr Rola), ale tak naprawdę na scenie rozbłysło wiele talentów aktorskich. – Czułem się jak czarny charakter, bardzo się zżyłem z tą postacią – śmieje się sceniczny Harpagon. I przyznaje, że rozważa karierę aktorską. Ma jednak świadomość, że to niełatwy kawałek chleba.

Podobnie jest w przypadku Roksany Salwerowicz (odtwórczyni roli Strzałki) i Roksany Piskorowskiej (Jakub). – Kocham to. Ale nie wiążę z aktorstwem zawodowej przyszłości – mówi ta druga. Inaczej na tę kwestię zapatruje się Anna Szweda (Frozyna), która dopiero po zdobyciu pierwszych scenicznych szlifów zaczęła poważniej myśleć o aktorstwie. – Pokochałam to. I ten stres, i tę pracę w grupie – wyznaje.

Zapytani o to, czy te występy coś im dały, młodzi aktorzy z II LO odpowiedzieli, że tak. Że przełamali swoje lęki, pokonali tremę. – W trakcie trzeciego przedstawienia prawie w ogóle się nie stresowałem – przyznaje Piotr Rola. – Pamiętam, jak na początku trudno nam było wczuć się w nasze role. A pod koniec właściwie staliśmy się tymi postaciami – mówi Aneta Szczudlik.

– Kiedy się zapisywaliśmy do kółka, nikt z nas nie miał profesjonalnego podejścia. Chodziło o dobrą zabawę. To, że nasze przedstawienie tak się spodobało, było dla nas bardzo miłym zaskoczeniem – stwierdza Michalina Kuduk (Eliza). – Miałem ciarki na plecach, kiedy zobaczyłem 250 osób, które na stojąco nas oklaskiwały – dodaje Piotr Kopeć, sceniczny Walery.

Dyrektor Mirosław Sakowski zapowiedział, że w nagrodę ufunduje młodym aktorom wycieczkę w góry. Co więcej, wiadomo już, że występ kółka teatralnego uświetni obchody 50-lecia II LO.


Izabella Daniel dziękuje panu Bogdanowi Nowakowi. W „Skąpcu” wystąpili:
Piotr Rola – Harpagon
Miłosz Kuduk – Kleant
Michalina Kuduk – Eliza
Martyna Stasiak – Marianna
Piotr Kopeć – Walery
Anna Szweda – Frozyna
Magdalena Herbut – Simona
Roksana Piskorowska – Jakub
Roksana Salwerowicz – Strzałka
Justyna Szewczyk – Pani Claude
Monika Mićić – Ździebełko
Natalia Niczyporuk – Szczygiełek
Wojtek Piela – Komisarz
Aneta Szczudlik – Pani Jourdain.

fot. Krzysztof Gwizdała
fot. Krzysztof Gwizdała

(informacja: ii)

Reklama