Wystawa Joanny Bruździńskiej

Wystawa Joanny Bruździńskiej
fot. Grażyna Hanaf Pierwsza wystawa Joanny jest ciekawą propozycją dla miłośników bolesławieckich talentów. Prace autorki mają swoje historie, na wystawie znajdują się też portrety znajomych rzeźbiarki.
istotne.pl mateusz grobelny, bruździńska, bok - mcc

Joanny Bruździńskiej ma za sobą pierwszą wystawę. Pokazała na niej prace ceramiczne wykonane w autorskiej pracowni Mateusza Grobelnego, który wprowadził Joannę w świat gliny. – Mateusz nie naciska na to, co mam robić, ale uczy jak wykonać wymyśloną w głowie formę – mówi Bruździńska o swej pracy z artystą. – On stopuje, nie pozwala iść na żywioł, co daje, jak widać, dobre efekty końcowe.

Bruździńska w swoich pracach sięga głównie po tradycyjne środki wyrazu. Prezentowane w galerii prace to popiersia i płaskorzeźbione portrety powstałe głównie w ceramice, niekiedy łączonej z drewnem lub kamieniem. Jedną z portretowanych modelek jest Józefina Witas. Autorka wykonała jej portret ze zdjęcia.

Cechą charakterystyczną dla twórczości Joanny Bruździńskiej jest wydobycie na zewnątrz to co w jej duszy gra. Autorka stara się pokazać widzowi własną interpretację otaczającego ją świata oraz fascynację naturą ludzką. Jedna z rzeźb przedstawia popiersie mężczyzny na postumencie z blachy. Na ludzkiej głowie autorka umieściła mniejsza główkę przypominająca czaszkę lub głowę sowy. – To współczesny mężczyzna, który ma wiele zmartwień na głowie – wyjaśnia autorka. – Jego myśli się kłębią, nie wie, czego od niego chce dzisiejsza kobieta, jest zagubiony.

Mateusz Grobelny chwali swoją studentkę za rozwój i wytrwałość. – Teraz czas na wystawę, którą Joanna zrobi bez niczyjej pomocy – mówi Grobelny. – To kolejny krok na jej artystycznej drodze.

Joanna Bruździńska urodziła się w Bolesławcu w 1967 roku. Sztuką interesowała się od zawsze, jednak jej przygoda z malarstwem i rzeźbą zaczęła się w 2011 roku, kiedy wzięła udział w kursie pamiątkarskim. Wówczas poznała Dariusza Milińskiego, artystę, który pokazał jej swój warsztat malarski. Zaprosił ją na plener w Pławnej, gdzie miała okazję sprawdzić się w dyscyplinie malarstwa. Kontakt z polskimi i zagranicznymi artystami i z różnymi stylami tworzenia spowodował, że zaczęła tworzyć. Wystawę Joanny w galerii BOK-MCC można oglądać do 29 maja 2013 roku.