W kwietniu 2024 roku Joanna Świder ze Stowarzyszenia Ve-to w Nowogrodźcu po kilkuletniej walce z wydawałoby się niepokonanym Robertem Relichem zdobyła fotel burmistrzyni.
Aby mieć pojęcie jaka to była walka, można przytoczyć historię nagrania jakie pojawiło się tuż przed ciszą wyborczą. Nagranie rozpowszechniane było na facebooku. Słuchacz miał mieć przekonanie, że Joanna Świder gra nieczysto i manipuluje. Tymczasem to w nagraniem manipulowano wyborcami, bo było fałszywe. Zostało wykonane za pomocą sztucznej inteligencji. Do sfabrykowanych głosów dodano nawet szum przejeżdżających aut.
Zwycięstwo i pierwsze starcie
Zwycięstwo Joanny Świder nie było całkowite. Komitet Roberta Relicha „Współpraca i doświadczenie” zdobył większość w Radzie Miasta – 10 mandatów, Joanna Świder w radzie dostała tylko 5 szabel.
Walka między nową burmistrzynią, a zwolennikami byłego burmistrza rozgorzała na nowo. Oglądać ją można było na nagraniach sesji nowogrodzkiej Rady Miasta.
– Wojna polsko-polska w Gminie Nowogrodziec rozpęta się już na dobre – napisał w mediach społecznościowych lokalny regionalista Paweł Skiersinis w czerwcu 2024 roku. – Pani Joanna Świder, Burmistrz Nowogrodźca, sprawuje urząd od 7 maja 2024 r. Minęło raptem półtora miesiąca, a już otrzymała czerwoną kartkę od Rady – napisał Skiersinis, kiedy to radni „Współpracy i doświadczenia” nie poparli uchwał w sprawie udzielenia absolutorium i wotum zaufania dla burmistrzyni.
By pokazać jak bardzo radni klubu „Współpraca i Doświadczenie” byli zaangażowani w tę walkę, dodajmy, że chociaż wotum i absolutorium dotyczyły działań poprzedniego burmistrza, mimo to, postanowili oni nie udzielić swojego poparcia Joannie Świder. Dodatkowo na stronie klubu w mediach społecznościowych oświadczyli, że Joannie Świder nie ufają.
Walka o budżet
Joanna Świder rugała radnych opozycji na listopadowej sesji zeszłego roku, a na początku 2025 roku rozpoczęła się walka o budżet. Po zmianach w budżecie jakie wprowadzili radni „Współpracy i doświadczenia” uważano, że gminy nie będzie stać na modernizację stacji uzdatniania wody w Gierałtowie i nie uda się poprawić funkcjonowania Straży Miejskiej. Zagrożone też zostało finansowanie odśnieżania gminnych dróg.
– Czy w naszej gminie będzie w końcu normalnie? Czy przesunięcia budżetowe to ma być jakiś rodzaj kary dla Joanna Świder? – pytał Skiersinis w swoim wpisie na FB.
Referendum odwołujące Radę Miasta
10 lutego 2025 roku zostało oficjalnie złożone powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum w gminie Nowogrodziec, by odwołać radę miasta i gminy. Powiadomienie zostało złożone na ręce Joanny Świder i komisarza wyborczego w Jeleniej Górze.
– Przede wszystkim chcemy rozwiązać radę miejską – mówiła pełnomocniczka inicjatora referendum Marta Palaczyk. – Ze względu na dość infantylne podejście do budżetu na ten rok. Przekazywanie pieniędzy na rzeczy, które są nieistotne – dodała Palaczyk.
Samowola budowlana
Dwa miesiące później na kolejnej sesji okazało się, że dwie drogi wyasfaltowane w 2020 roku i 2021 roku, prowadzące do posesji Roberta Relicha to samowole budowlane.
– Postępowanie administracyjne w sprawie samowolnej budowy drogi na działkach w Gierałtowie w gminie Nowogrodziec zostało wszczęte w związku z wnioskiem burmistrza Nowogrodźca Joanny Świder z dnia 11 marca 2025 roku – informuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bolesławcu Piotr Żak.
Leszek Socha, który pracował z Joanną Świder podczas kampanii uważa, że sprawa z drogami do posesji byłego burmistrza jest polityczną grą.
– Gdyby pani burmistrz miałaby dobre intencje, zrobiłaby audyty – komentuje Leszek Socha. – Ta strategia, jakże różna od deklarowanej wyborcom, jest strategią z piaskownicy, to jest brak koncepcji na zarządzanie tak ogromną z dużym potencjałem gminą. Pytania brzmi, czy złożono zawiadomienie o przestępstwie w sprawie tych dróg? Ja nie chcę słyszeć o postępowaniu administracyjnym w sprawie legalizacji inwestycji, bo to nie ganek przy chatce. To inwestycja z budżetu gminy i towarzyszą temu przekroczenia obowiązków i niedopełnienia obowiązków. Co na to skarbnik gminy? Czy obsługa prawna gminy ogranicza się tylko do wysyłania pism straszących komentatorów, czy też zajmuje jej uwagę merytoryczna posługa? – pyta Socha.
Joanna Świder w swoim oświadczeniu z 16 maja napisała, że Gmina wystąpi z roszczeniem finansowym wobec osób odpowiedzialnych za powstanie tej sytuacji, celem pokrycia zarówno kosztów legalizacji, jak i strat, jakie samowola budowlana spowodowała po stronie samorządu.