Dzięki specjalnie do tego celu przygotowanym platformom rozliczysz się z Urzędem Skarbowym wygodnie i bardzo szybko. Masz na stronie od razu podane formularze, które musisz wypełnić. Jesteś prowadzony przez system krok po kroku. Pomoże Ci on także bezbłędnie policzyć kwotę podatku do zapłacenia lub zwrotu.
E-deklaracje, jaki pit należy wypełnić?
Deklaracje PIT Online to bardzo prosta forma rozliczenia za rok 2021. Do wypełnienia PIT-u w Internecie potrzebujesz zeznania podatkowego PIT 11. Otrzymujesz go co roku od pracodawcy. Wynika stąd, że Twoje zarobki i koszty są już przez Urząd Skarbowy znany, gdyż informacja została zgłoszona tam przez Twojego szefa pitem 11. Niezależnie od tego sam również musisz wykazać swoje dochody przed fiskusem.
Jeżeli pracujesz wyłącznie dla jednego pracodawcy, sprawa jest prosta. Przepisujesz dane liczbowe z PIT 11 do PIT 37 i dopisujesz w załącznikach np. ewentualne ulgi (ulga na dziecko, na leki, sprzęt rehabilitacyjny i inne). W systemie są poszczególne ulgi wymienione. Twoim zadaniem będzie tylko zaznaczyć tę dotyczącą Ciebie. Jeżeli pracowałeś u kilku pracodawców, będziesz musiał kwoty z każdego PIT-u 11 pododawać i wpisać sumę w odpowiednich rubrykach.
Jeżeli jesteś rolnikiem i tylko z roli się utrzymujesz, nie musisz składać żadnego zeznania podatkowego. Obowiązuje Cię jedynie płacenie podatku rolnego za posiadany areał. W przypadku dodatkowej pracy na jakąkolwiek umowę z potencjalnym pracodawcą wypełniasz PIT 37. Przedsiębiorcy mają inne druki do wypełnienia.
Jakie formularze są udostępnione w e-deklaracjach?
W deklaracjach PIT online masz do dyspozycji wszystkie możliwe formularze do wypełnienia, jakie są przeznaczone do rocznych zeznań podatkowych. Będą to PIT-y i załączniki. Z najważniejszych formularzy w e-deklaracjach znajdziesz:
a) Formularze podatkowe:
- PIT 37 – wypełniają wszyscy z wyjątkiem tych osób, których obowiązuje wypełnienie innych formularzy, o których poniżej
- PIT 38 – dla osób, które osiągnęły dochód z tytułu sprzedaży papierów wartościowych, z gry na giełdzie, z zakupu lub sprzedaży udziałów spółki
- PIT 36 – dla tych, przedsiębiorców, którzy osiągnęli dochody podatkowe w poprzednim roku wg stawki 18 i 32
- PIT 36 L – dla podatku liniowego
- PIT 28 – dla przedsiębiorców na ryczałcie.
b) Załączniki do zeznań podatkowych:
- PIT-OP – oświadczenie przekazania 1% na rzecz wybranej przez Ciebie fundacji
- PIT O - złożysz go, gdy będą Ci się należeć ulgi od podatku
- PIT 19A – ten formularz wypełniasz, jeżeli jesteś osobą duchowną
- ZAP-3 (kiedyś NIP 3) – wypełniasz, jeżeli zmieniłeś swoje dane np. adresowe
- formularze dla pracodawców.
Formularze możesz wydrukować i wypełnić ręcznie. Łatwiej jednak będzie Ci wypełnić rubryki od razu online. Zwłaszcza iż kreator będzie Ci podpowiadał, które rubryki muszą być wypełnione i policzy Ci należny podatek lub jego zwrot.
Po wypełnieniu formularzy możesz je wydrukować i osobiście zanieść do Urzędu Skarbowego. Wygodniejszą jednak formą jest przesłanie formularza online. Jednak, aby to wykonać, musisz pamiętać, jaki dochód miałeś w poprzednim roku. Kreator wskaże Ci, w którym miejscu masz ją wpisać. Jeżeli nie jesteś w stanie określić tej kwoty, deklaracja nie będzie możliwa do wysłania. Pozostaje złożenie jej osobiście.
Jak poznać, że deklaracja online została dostarczona przez system do fiskusa?
Na adres poczty mailowej przyjdzie Ci powiadomienie. Otrzymasz je w formie informacji zwrotnej (UPO). Zanim klikniesz opcję do przesłania PIT-u, podaj adres e-mail do przesłania Ci wypełnionego formularza. W ten sposób będziesz mieć swoje zeznanie nie tylko w archiwum kreatora e-deklaracji, ale także kopię w wiadomości e-mail. UPO to tylko druk potwierdzający bezpieczne dotarcie Twojego formularza do urzędu i przyjdzie on w oddzielnej wiadomości.