Kolejna kobieta okantowana przez „żołnierza US Army”. Straciła 173 tys. zł

Kolejna kobieta okantowana przez „żołnierza US Army”. Straciła 173 tys. zł
fot. Krzysztof Gwizdała Oszuści wykorzystują różne sposoby manipulacji w social mediach, aby wyłudzić od swoich ofiar pieniądze.
istotne.pl 183 policja, oszustwo

Reklama

Kolejna kobieta padła ofiarą bezwzględnego oszusta. – W miniony piątek policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymali zgłoszenie o oszustwie na tzw. amerykańskiego żołnierza – informuje podkom. Jagoda Ekiert, oficer prasowy KMP. – Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że mieszkanka powiatu legnickiego od jakiegoś czasu korespondowała z mężczyzną, który podawał się za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie.

Przez kilka tygodni para pisała do siebie różne wiadomości. „Amerykański żołnierz” przesłał kobiecie swoje zdjęcia; opowiadał o tym, że jest wdowcem i ma syna, który mieszka w Teksasie. Interesował się życiem osobistym 48-latki, dzięki czemu ta obdarzyła go dużym zaufaniem.

Pewnego dnia wysłał jej wiadomość, że jedzie na operację militarną do Syrii, gdzie panują trudne warunki. Twierdził, że może kupić jedzenia, bo nie ma dostępu do swojego konta. Kiedy legniczanka napisała, że nie posiada pieniędzy, ten naciskał, brał ją na litość, pisząc, że jeśli nie przeleje mu jakichś środków, to on na zawsze zostanie na Bliskim Wschodzie, a jego syn nie będzie miał ojca. Zapewniał swoją ofiarę, że ma dużo pieniędzy na swoim koncie i odda jej, gdy tylko wróci z Syrii.

Kobieta co jakiś czas przelewała swojemu „przyjacielowi” pieniądze. Przez kilkanaście tygodni zdążyła przelać oszustowi łącznie 173 tys. zł.

Na tym jednak nie koniec. Podkom. J. Ekiert:

Kilka dni temu kobieta ponownie przelała 81 tys. złotych, po czym otrzymała wiadomość od rzekomego banku mężczyzny, że chce jej przelać wszystkie środki ze swojego konta w kwocie 5 mln 311 tys. dolarów, ale musi wpłacić kolejne 300 000 dolarów, gdyż trzeba odblokować zablokowaną transakcję przez FBI. Legniczanka nie otrzymała żadnych środków. Poinformowała swojego internetowego „przyjaciela” o tym, że idzie na policję.

Rzeczniczka dodaje:

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, kiedy dowiedzieli się o tym zdarzeniu, natychmiast udali się do banku, gdzie udało się wraz z pracownikami placówki bankowej zablokować przelew w wysokości 81 tys. złotych. Łączne straty, jakie poniosła pokrzywdzona, opiewają na kwotę 173 tys. złotych.

Za oszustwo grozi kara od sześciu miesięcy do nawet ośmiu lat więzienia.

Reklama