Stop hejtowi

Stop hejtowi
fot. freeimages.com (Nihan Aydin) Komenda Główna Policji na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nagrała spot profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży. Spot skierowany jest głównie do rodziców.
istotne.pl 183 policja, hejt

Reklama

Mundurowi:

Dostęp do Internetu to już nie tylko gromadzenie i sprawdzanie danych wykorzystywanych do nauki. Dzieci i młodzież poprzez sieć kontaktują się ze swoimi znajomymi, grają w gry dostępne na platformach, mając w ten sposób dostęp do treści, które nie zawsze skierowane są do nich.

Pierwszym ogniwem, które może zadbać o to, aby do pociech nie trafiały nieadekwatne do ich wieku informacje, są opiekunowie. Dlatego głównie do rodziców kierowane są poniższe informacje oraz przedmiotowy spot profilaktyczny.

I dodają:

Chroniąc młode pokolenie przed zagrożeniami opiekuni powinni pamiętać o:

  • informowaniu dziecka o bezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach używania Internetu,
  • kontrolowaniu stron, jakie przeglądają podopieczni,
  • możliwości zablokowania niewłaściwych zdaniem rodzica stron,
  • zgłoszeniu administratorowi strony internetowej lub Policji każdej niepokojącej treści, do której mogą mieć dostęp dzieci,
  • niespotykaniu się z osobami poznanymi w Internecie.

Policja zaleca: – Interesujmy się tym, co podopieczni robią w czasie wolnym za pomocą komputera, sami wychodźmy z inicjatywą rozmowy o tym, co ciekawi ich w sieci, jakie zachowania napotykają, jakie teraz są trendy wśród młodszych użytkowników.

Oraz podkreśla:

Internet może dać nam wiele dobrego – jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko, co piszemy i publikujemy, zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym – odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet, pamiętajmy o tym, jakim chcielibyśmy go zastać, i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Reklama