Święto Wojska Polskiego w 23 Pułku Artylerii w Bolesławcu

Święto Wojska Polskiego w 23 Pułku Artylerii w Bolesławcu
fot. mjr Remigiusz Kwieciński Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii uczcili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
istotne.pl wojsko, święto, 23śpa

Głównym punktem obchodów najważniejszego dla żołnierzy Święta był Apel, na którym ramię w ramię z polskimi żołnierzami i pracownikami resortu obrony narodowej 23 Pułku Artylerii stanęli żołnierze amerykańscy stacjonujący w Bolesławcu. W związku z ograniczeniami wynikającymi z zagrożenia COVID-19 w uroczystości wzięli udział jedynie komendanci instytucji garnizonowych oraz dowódcy pododdziałów amerykańskich.

Po podniesieniu polskiej i amerykańskiej flagi państwowej i odegraniu narodowych hymnów wagę i znaczenie Bitwy Warszawskiej dla zachowania suwerenności Ojczyzny i ochrony Europy przed rewolucją bolszewicką podkreślił p.o. dowódcy pułku ppłk Marek Wasielewski:

Obchodzone dziś Święto Wojska Polskiego zajmuje w Naszej tradycji miejsce szczególne. 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość i zatrzymała niszczycielski pochód bolszewizmu na Europę. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło wielką Wiktorię nad Armią Czerwoną. Nasi przodkowie, dając przykład największej determinacji i bohaterstwa nad Wisłą, Wieprzem i Wkrą, zapewnili Ojczyźnie niepodległy byt.

W dniu dzisiejszym po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. Oddając hołd naszym żołnierskim poprzednikom, dajemy wyraz pamięci o Ich doniosłych czynach oraz krzewionych wartościach moralnych, które pomimo upływu lat pozostają dla żołnierza i obywatela niezmienne. O „Bogu, Honorze i Ojczyźnie”.

Dowódca artylerzystów odniósł się także do współpracy polsko-amerykańskiej: zarówno w obszarze szkoleniowym, jak i w odniesieniu do współuczestnictwa w obchodach świąt i wydarzeń historycznych ważnych dla obydwu narodów.

Apel artylerzystów stanowił okazję do wręczenia awansowanym żołnierzom aktów mianowań na kolejne stopnie wojskowe, medali i odznaczeń resorowych, a także nagród rzeczowych i listów gratulacyjnych. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów pułku.

Jak co roku w dniu żołnierskiego święta na strzelnicy garnizonowej w Bolesławcu odbyły się drużynowe zawody strzeleckie o puchar dowódcy 23 Pułku Artylerii z pistoletu wojskowego oraz karabinka kbs Beryl. Do rywalizacji przystąpiły drużyny reprezentujące pododdziały pułku, a także reprezentacja żołnierzy amerykańskich. Po omówieniu regulaminu zawodów oraz warunków bezpieczeństwa żołnierze rozpoczęli walkę o punkty dla swoich pododdziałów.

W tym roku najlepsi okazali się żołnierze baterii dowodzenia 3 dywizjonu artylerii rakietowej. Drugie miejsce zajęła drużyna 2 baterii artylerii rakietowej 3 dar, a trzecie – reprezentacja 1 dywizjonu artylerii samobieżnej. Po turnieju strzeleckim żołnierze Legii Akademickiej wspólnie z żołnierzami amerykańskimi rywalizowali w rozgrywkach piłki siatkowej oraz piłki nożnej, które po raz kolejny pozwoliły wzmocnić sojusznicze więzi.