Święto Wojska Polskiego w 23 Pułku Artylerii w Bolesławcu

Żołnierze 23ŚPA
fot. mjr Remigiusz Kwieciński Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii uczcili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
istotne.pl 183 wojsko, święto, 23śpa

Reklama

Głównym punktem obchodów najważniejszego dla żołnierzy Święta był Apel, na którym ramię w ramię z polskimi żołnierzami i pracownikami resortu obrony narodowej 23 Pułku Artylerii stanęli żołnierze amerykańscy stacjonujący w Bolesławcu. W związku z ograniczeniami wynikającymi z zagrożenia COVID-19 w uroczystości wzięli udział jedynie komendanci instytucji garnizonowych oraz dowódcy pododdziałów amerykańskich.

Po podniesieniu polskiej i amerykańskiej flagi państwowej i odegraniu narodowych hymnów wagę i znaczenie Bitwy Warszawskiej dla zachowania suwerenności Ojczyzny i ochrony Europy przed rewolucją bolszewicką podkreślił p.o. dowódcy pułku ppłk Marek Wasielewski:

Obchodzone dziś Święto Wojska Polskiego zajmuje w Naszej tradycji miejsce szczególne. 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość i zatrzymała niszczycielski pochód bolszewizmu na Europę. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło wielką Wiktorię nad Armią Czerwoną. Nasi przodkowie, dając przykład największej determinacji i bohaterstwa nad Wisłą, Wieprzem i Wkrą, zapewnili Ojczyźnie niepodległy byt.

W dniu dzisiejszym po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. Oddając hołd naszym żołnierskim poprzednikom, dajemy wyraz pamięci o Ich doniosłych czynach oraz krzewionych wartościach moralnych, które pomimo upływu lat pozostają dla żołnierza i obywatela niezmienne. O „Bogu, Honorze i Ojczyźnie”.

Dowódca artylerzystów odniósł się także do współpracy polsko-amerykańskiej: zarówno w obszarze szkoleniowym, jak i w odniesieniu do współuczestnictwa w obchodach świąt i wydarzeń historycznych ważnych dla obydwu narodów.

Apel artylerzystów stanowił okazję do wręczenia awansowanym żołnierzom aktów mianowań na kolejne stopnie wojskowe, medali i odznaczeń resorowych, a także nagród rzeczowych i listów gratulacyjnych. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów pułku.

Jak co roku w dniu żołnierskiego święta na strzelnicy garnizonowej w Bolesławcu odbyły się drużynowe zawody strzeleckie o puchar dowódcy 23 Pułku Artylerii z pistoletu wojskowego oraz karabinka kbs Beryl. Do rywalizacji przystąpiły drużyny reprezentujące pododdziały pułku, a także reprezentacja żołnierzy amerykańskich. Po omówieniu regulaminu zawodów oraz warunków bezpieczeństwa żołnierze rozpoczęli walkę o punkty dla swoich pododdziałów.

W tym roku najlepsi okazali się żołnierze baterii dowodzenia 3 dywizjonu artylerii rakietowej. Drugie miejsce zajęła drużyna 2 baterii artylerii rakietowej 3 dar, a trzecie – reprezentacja 1 dywizjonu artylerii samobieżnej. Po turnieju strzeleckim żołnierze Legii Akademickiej wspólnie z żołnierzami amerykańskimi rywalizowali w rozgrywkach piłki siatkowej oraz piłki nożnej, które po raz kolejny pozwoliły wzmocnić sojusznicze więzi.

Reklama