KOLEJNE zderzenie z dzikim zwierzęciem na obwodnicy

KOLEJNE zderzenie z dzikim zwierzęciem na obwodnicy
fot. unsplash.com (Kevin Jackson) Na szczęście kierującemu nic się nie stało.
istotne.pl 183 policja

Reklama

Do zdarzenia doszło w czwartek, 18 marca na obwodnicy Bolesławca. Jak poinformował nas Czytelnik, w pobliżu kruszyńskiego ronda miała miejsce kolizja auta z dzikiem. (Policja potwierdza jedynie, że chodziło o zwierzynę leśną).

Na szczęście kierowcy volkswagena, 47-letniemu mieszkańcowi powiatu bolesławieckiego, nic się nie stało.

To nie pierwsze tego typu zdarzenie w tym tygodniu przy obwodnicy. Mamy informację, że w połowie tygodnia doszło do potrącenia sarny przy Wiadukt Plaza. Wygląda na to, że dzikie zwierzęta coraz częściej zapuszczają się w miasto, zapewne w poszukiwaniu pożywienia.

Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze?

Każdy kierowca powinien pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i zwracaniu uwagi na znaki, które informują go o zagrożeniach. Wybiegająca na drogę zwierzyna może być bardzo dużym zagrożeniem. Szczególnie teraz, gdy zwierzaki szukają pożywienia.

Taki scenariusz może mieć miejsce nie tylko w samym lesie, ale także przy wjazdach do miast – tam, gdzie jest choćby odrobina zieleni.

Co robić, gdy potrącimy dzikie zwierzę?

Pamiętajmy o tym, że gdy już dojdzie do takiego wypadku na drodze, to nie należy zostawiać potrąconego zwierzęcia samemu sobie. Istnieją ośrodki, w których otrzyma ono fachową pomoc i możliwość powrotu do naturalnego środowiska.

W pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć miejsce zdarzenia, by nie było zagrożenia dla innych użytkowników drogi. Potem należy powiadomić służby. Jeśli do zdarzenia doszło w mieście, należy zadzwonić do Straży Miejskiej lub na policję. Gdy zdarzenie miało miejsce poza terenem zabudowanym – dzwonimy na 112.

Wzywając pomoc, kierowca powinien podać lokalizację. Najłatwiej sprawdzić ją na smartfonie albo podać numer ze słupka kilometrowego przy drodze.

Nie bójcie się dzwonić po pomoc. Za nieumyślne potrącenie nie ma kary. Za to za ucieczka z miejsca zdarzenia i pozostawienie zwierzęcia bez pomocy to wykroczenie. Za to grozi grzywna lub pozbawienie wolności. Sroga kara jest przewidziana dla kierowców, którzy celowo potrącili zwierzę. Niestety, tak się zdarza.

Jak uniknąć zderzenia?

  • należy przede wszystkim zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami. (Należy mieć też świadomość, że światła mogą przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem)
  • zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem
  • nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu spłoszenia zwierzęcia, bo może ono być agresywne.

Co radzą mundurowi?

  • podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania
  • administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają. (Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa).

Reklama