Prawie 5 tys. żołnierzy US Army będzie stacjonować w naszym powiecie?

Prawie 5 tys. żołnierzy US Army będzie stacjonować w naszym powiecie?
fot. istotne.pl Strona polska ma przygotować dla Amerykanów szereg obiektów infrastruktury, m.in. w Świętoszowie, Trzebieniu i Pstrążu.
istotne.pl świętoszów, trzebień, pstrąże, us army

Jak informuje serwis defence24.pl, ujawniona została treść umowy między rządem Rzeczpospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o wzmocnionej współpracy obronnej, a wraz z nią – szczegóły dyslokacji żołnierzy US Army na terenie RP. W myśl porozumienia to Polacy mają przygotować dla sojuszników zza oceanu infrastrukturę.

Co ma powstać w powiecie bolesławieckim?

Defence24.pl:

Nowa infrastruktura ma się pojawić na poligonie w Żaganiu wraz z kompleksami wojskowymi w Toruniu i Skwierzynie, które mają stać się bazą Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej sił zbrojnych USA. W ramach tych inwestycji w miejscowościach Świętoszów, Trzebień, Pstrąże ma powstać miejsce stacjonowania wojsk o pojemności do 4800 ludzi (koszarowce, stołówki).

Portal dodaje:

W Świętoszowie ma także zostać przedłużona linia kolejowa (3 rozjazdy, 1 tor bocznicowy), powstać ma też bocznica kolejowa, magazyn paliw o pojemności 3,8 mln litrów i obiekt dystrybucji paliw z systemem zaopatrzenia w paliwo o pojemności 3 mln litrów. Oprócz tego w Toruniu mają powstać koszary szkoleniowe i obiekt stołówkowy o pojemności 430 osób.

Czy tak się stanie? Do tematu wrócimy. Szczegóły na defence24.pl.

Co Wy na to? Zapraszamy do dyskusji.