Święto Wojska Polskiego w Świętoszowie

Święto Wojska Polskiego w Świętoszowie
fot. kpt. Katarzyna Sawicka 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje święto – Święto Wojska Polskiego.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc

Z tej okazji żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz pracownicy resortu obrony narodowej stanęli na uroczystym apelu.

Kpt. Katarzyna Sawicka:

15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Wojsko Polskie, dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, odniosło wielkie zwycięstwo nad Armią Czerwoną. Nasi przodkowie, dając przykład największej determinacji i bohaterstwa, zapewnili Ojczyźnie niepodległy byt.

Po przyjęciu meldunku przed dowódcę pancernej brygady na świętoszowskim placu apelowym rozbrzmiały słowa Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Te same słowa prawie sto lat temu śpiewali polscy żołnierze. „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – jakże autentycznie brzmiało wówczas w ich ustach.

A przecież dobrze wiedzieli, że wielu z nich idzie w śmiertelny bój i że nie wrócą już znad Wieprza, spod Radzymina, z Ossowa i z tylu innych miejsc, w których wtedy i w późniejszym czasie toczyły się bitwy. Krew polskiego żołnierza naznaczyła ziemię w wielu rejonach. Wszyscy walczący wiedzieli, że jest to niezbędne dla ratowania Ojczyzny, po to, aby kolejne pokolenia Polaków mogły żyć w wolnym i niepodległym kraju.

W środowy poranek, po raz kolejny z wielkim szacunkiem i zadumą, żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej wspominali tamten czas. Na uroczystym apelu z okazji Święta Wojska Polskiego dowódca świętoszowskiej jednostki wręczył żołnierzom akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe. Żołnierze z dumą oczekiwali, aż dowódca założy każdemu z nich czarny naramiennik z wyższym stopniem. Ta chwila z całą pewnością pozostanie na długo w ich pamięci.

Ponadto dowódca wręczył wyróżnienia pracownikom resortu obrony narodowej oraz żołnierzowi pancernej brygady, który swoją postawą i zachowaniem nie dopuścił do złamania prawa przez osobę usiłującą kierować pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu. Szeregowy Patryk Krysztofiak potwierdził, że postawa świętoszowskich żołnierzy jest godna naśladowania.

Dowódca pancernej brygady:

Wysiłek zbrojny Naszych rodaków stanowi nieodłączną część narodu polskiego. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje Naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze. Na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy.

Pochylając czoła nad bohaterami tamtych dni, pamiętajmy także o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie Narodu i nienaruszalność Jego granic.

W tym wyjątkowym i szczególnym dniu, składam Wam – żołnierze i Pracownicy Resortu Obrony Narodowej – najszczersze życzenia. Życzę Wam zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i codziennej służbie oraz pracy. Dziękuję także za wierną i pełną poświęceń służbę dla Naszej brygady i Ojczyzny. Dziękuję za budowanie pięknego wizerunku Polski, a tym samym zapewnianie bezpieczeństwa wszystkim Jej obywatelom.

Na zakończenie swojego przemówienia pułkownik dyplomowany Artur Pikoń złożył serdeczne gratulacje żołnierzom mianowanym na kolejne stopnie wojskowe oraz wyróżnionemu żołnierzowi i pracownikom resortu obrony narodowej.

Apel zakończyła defilada pododdziałów. Żołnierze, maszerując przed trybuną, z dumą prezentowali swoje mundury z biało-czerwoną flagą na ramieniu. Święto Wojska Polskiego to święto każdego z Nich.