Będzie klimatyzacja w szpitalu powiatowym

Szpital powiatowy
fot. Istotne.pl Klimatyzacja na pewno pojawi się na oddziale neurologicznym i intensywnej terapii.
istotne.pl 183 klimatyzacja, szpital powiatowy

To z pewnością bardzo dobra wiadomość dla przyszłych pacjentów szpitala powiatowego w Bolesławcu. Klimatyzacja ma się pojawić w budynku przychodni, a także na oddziałach, zwłaszcza takich jak neurologia czy intensywna terapia.

To nie koniec dobrych informacji związanych z bolesławieckim ZOZ-em. Placówka ma mieć własny rezonans magnetyczny. – Nasz szpital dziś nie dysponuje takim sprzętem – wyjaśnia starosta Tomasz Gabrysiak. – Wszyscy pacjenci, którym potrzebne jest tego typu badanie, są wożeni do okolicznych szpitali, co jest dodatkowym utrudnieniem i co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ale przecież chodzi też o czas. Przy udarach czy wylewach bardzo ważne jest, żeby diagnostyka została przeprowadzona błyskawicznie.

Na nowy rezonans magnetyczny dla bolesławieckiego ZOZ-u złożą się wszystkie lokalne samorządy. Powiat przeznaczył na ten cel niemal 800 tys. zł; prawie 1,2 mln zł – to wkład Miasta Bolesławiec. Pozostałe gminy mają się dołożyć po 160–450 tys. zł.

Zostanie też zakupiony stół operacyjny z niezbędnym wyposażeniem. – To wszystko ma doprowadzić do tego, że szpital będzie świadczył więcej usług, a co za tym idzie – wzrosną jego przychody – podkreśla szef Zarządu Powiatu Bolesławieckiego. – Nowy rok będzie oznaczał nowe otwarcie dla szpitala.

– W tym permanentnym kryzysie, w jakim znajduje się służba zdrowia, to jest jednostka, która ma potrzebę funkcjonowania i rozwoju – mówi nowy dyrektor ZOZ-u Kamil Barczyk.

Co, zdaniem nowego szefa szpitala, należy rozwinąć? Diagnostykę obrazową, opiekę ambulatoryjną, leczenie onkologiczne i endoprotezoplastykę. Jeśli chodzi o tę ostatnią, obecnie kolejki są bardzo długie. A dzięki planowanym zakupom ZOZ będzie mógł wykonywać o wiele więcej operacji, za które otrzyma pieniądze z NFZ-etu (są to bowiem zabiegi nielimitowane). A to wszystko z pewnością skróci kolejki.

– Trwają intensywne prace dotyczące postępowań przetargowych, dotyczące całej dokumentacji – zaznacza Kamil Barczyk. – Obecnie szpital wydaje na usługi obce (rezonans magnetyczny, tomograf, RTG, USG) około 3 mln zł rocznie. Kompleksowa diagnostyka musi się znajdować w bolesławieckiej placówce, to fundament prawidłowego leczenia pacjentów.