Sprawdzą, czy kierowcy nie są smartfonowymi zombiakami

Kierowca z komórką
fot. freeimages.com (Dragan Sasic) W ten poniedziałek w całym kraju przeprowadzona zostanie akcja „Telefony”.
istotne.pl 183 policja

Reklama

16 września policjanci ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzają działania kontrolno-prewencyjne „Telefony”. Akcja odbywa się pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Komenda Główna Policji:

Celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, niemniej policjanci będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Dlaczego używanie telefonu w czasie jazdy jest zabronione?

Mundurowi:

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powodują, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. rozpraszaczem dekoncentrującym kierowcę.

Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Co ważne, zakaz korzystania w trakcie jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również... rowerzystów. Gwoli ścisłości, „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie wiadomości, przeglądanie internetu, przewijanie menu itp.

Co ma zrobić kierowca, który nie może się obejść bez telefonu?

W sytuacji gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu (np. narzędzie pracy), powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.

Komenda Główna Policji dodaje:

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi i jej otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego kierowca–pieszy, wzajemny szacunek i życzliwość – to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Reklama