ZUS ostrzega: oszuści wysyłają SMS-y i maile z groźnym wirusem!

ZUS ostrzega: oszuści wysyłają SMS-y i maile z groźnym wirusem!
fot. www.sxc.hu (sqback) Jeśli w swoim telefonie lub skrzynce mailowej znajdziesz informację o konieczności rozliczenia składek zdrowotnych – usuń ją jak najszybciej. Otworzenie informacji doprowadzi do zawirusowania komputera lub telefonu.
istotne.pl oszustwo, zus

W ostatnich dniach do części klientów ZUS-u różnymi drogami trafiają informacje – zarówno wysyłane na telefony, jak i w postaci maili – z żądaniem wypełnienia wniosku do rozliczenia składek zdrowotnych za wrzesień.

Jak ostrzega CERT, przesyłki zawierają złośliwe oprogramowanie powodujące zainfekowanie komputera, blokadę dostępu do plików czy przechwycenie wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej. Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować.

– Zgłaszają się do naszych placówek klienci, którzy otrzymują fałszywe informacje, stąd nasz apel, aby ich nie otwierać – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS-u na Dolnym Śląsku. – Ostrzeżenie wydał już CERT Polska informując, ze kliknięcie w link powoduje natychmiastowe zainfekowanie komputera – dodaje rzeczniczka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

Nigdy nie wystawiamy i nie wysyłamy ani faktur, ani innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu.

Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. I dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji prosimy klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod numerem 22 560 16 00.