Ludzie, którzy niosą dobroć. Znamy Wolontariuszy Roku

Ludzie, którzy niosą dobroć. Znamy Wolontariuszy Roku
fot. Powiat Bolesławiecki Konkurs „Wolontariusz Roku 2019 Powiatu Bolesławieckiego” rozstrzygnięty. W Teatrze Starym 5 grudnia odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nominacje i nagrody osobom indywidualnym, organizacjom i instytucjom, które bezinteresownie niosą pomoc ludziom biednym, niepełnosprawnym, samotnym i chorym.
istotne.pl konkurs, wolontariat, powiat bolesławiecki

Nagrody rozdano w pięciu kategoriach:

  • wolontariusz dorosły
  • wolontariusz młodzieżowy
  • organizacja pozarządowa
  • darczyńca
  • wolontariusz okolicznościowy.

Po raz pierwszy przyznano tytuł „Wolontariusz z Wielkim Sercem”.

Kapituła złożona m.in. z przedstawicieli starosty i laureatów konkursów z lat poprzednich, przeanalizowała 24 wnioski złożone przez mieszkańców Bolesławca, organizacje i instytucje.

W kategorii „Wolontariusz Dorosły” zwyciężyła Barbara Smoleńska, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Pani Barbara otrzymała wyróżnienie za pomoc rodakom mieszkającym na Ukrainie, za wielokrotną organizację akcji odnajdywania i porządkowania polskich nekropolii i angażowanie młodzieży w charytatywne działania na rzecz Polaków mieszkających za wschodnią granicą.

W kategorii „Wolontariusz Młodzieżowy” statuetkę i akt nadania odebrała Karolina Marta Friedek – za szczególne zaangażowanie i organizację m.in. takich akcji jak: Szpikolada, Szlachetna Paczka, zbiórki żywności, pomoc rodakom na Wschodzie, młodzieżowe akcje pro-life.

W kategorii „Organizacja Pozarządowa” nagroda trafiła do Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża za pomoc bezdomnym, udział w kampaniach walki z głodem, współpracę z krwiodawcami, promocję zdrowia, angażowanie młodzieży w pracę charytatywną.

W kategorii „Darczyńca” nagrodzono Beatę i Zbigniewa Partyków, którzy za darmo dostarczają żywność do bolesławieckiego domu dziecka i wspierają doroczne spotkania opłatkowe osób niepełnosprawnych.

W tej samej kategorii wyróżniono Sonię Turzyniecką, niepełnosprawną sportsmenkę, która z wielkimi sukcesami bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach armwrestlingu (siłowanie się na rękę) i wszystkie swoje trofea przekazuje na aukcje charytatywne.

W kategorii „Wolontariusz Okolicznościowy” nagrodzono Bolesławiecki Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za organizację finału akcji, zebranie rekordowej kwoty 128 582 zł.

Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii konkursu przyznano tytuł „Wolontariusza z Wielkim Sercem”. To specjalne wyróżnienie odebrała doktor Janina Piestrak-Babijczuk – za wiele lat bezinteresownej działalności na rzecz chorych dzieci, pomoc osobom w podeszłym wieku i wolontariacką pracę w poradni chirurgicznej bolesławieckiego szpitala.

Podczas gali wystąpiła tancerka i instruktorka flamenco Magdalena Zientara, a także zespół Fabryka Czekolady z Zosią Kołodziej, wokalistką obdarzoną wyjątkową barwą głosu.

tekst zlecony