Więcej żołnierzy US Army w Polsce? Prezydent: „Zapraszamy”

Więcej żołnierzy US Army w Polsce? Prezydent: „Zapraszamy”
fot. istotne.pl Możliwe, że w Polsce będzie więcej żołnierzy amerykańskich, jak wszyscy wiedzą, mam dobre relacje z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem – powiedział we wtorek prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
istotne.pl andrzej duda, us army, donald trump

Radio Gdańsk poprosiło prezydenta Andrzeja Dudę o komentarz ws. możliwości wycofania 9,5 tys. żołnierzy Amerykańskich z Niemiec i przerzucenia części z nich do Polski. Serwis defence24.pl:

Prezydent podkreślił, że w takich przypadku „poza tym, że my zapraszamy do nas, to jest to w oczywisty sposób decyzja władz amerykańskich”. „Armia amerykańska jest w Polsce mile widziana. To największa i najsilniejsza armia na świecie” – dodał.

Prezydent A. Duda:

[Armia amerykańska] jest bardzo silnym gwarantem bezpieczeństwa. Zwłaszcza w trudnych czasach, kiedy mamy cały czas tlący się konflikt zbrojny na Ukrainie, gdzie Rosja napadła na Ukrainę, gdzie Rosja okupuje Krym, gdzie Rosja dziś de facto również i okupuje obszar Ługańska i Doniecka. Więc jest widoczny przejaw rosyjskiego imperializmu, który zaczął wracać. W 2014 r. była wielka obawa, że to może pójść dalej i że mogą zostać zaatakowane państwa bałtyckie, a i że być może nawet będzie próba podniesienia ręki na nasze państwo. I wtedy zapadły te decyzje, żeby stworzyć wysuniętą, wzmocnioną obecność na wschodniej flance NATO.

(Cytat za defence24.pl).

Co Wy na to? Zapraszamy do dyskusji.