Uwaga na złodziei aut! „Chroń kluczyki i kartę do samochodu”

Uwaga na złodziei aut! „Chroń kluczyki i kartę do samochodu”
fot. freeimages.com (Dimitris Ouzounis) Bolesławieccy policjanci ostrzegają przed złodziejami samochodów, którzy wykorzystują nowe technologie do popełnienia przestępstw.
istotne.pl policja, kradzież, włamanie

Komenda Powiatowa Policji w Bolesławcu:

Coraz częściej na rynku pojawiają się samochody bez kluczyków i to właśnie one są w dużym zainteresowaniu przestępców, którzy przechwytują sygnał z klucza zbliżeniowego do auta.

Jeżeli mamy nowoczesny pojazd, wyposażony w tzw. system bezkluczykowy, powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu karty, bo przestępcy mogą próbować odczytać dane.

Metoda „na walizkę”

Mundurowi: – Złodzieje, stosując metodę „na walizkę”, nie tylko korzystają z okazji, kiedy właściciel pozostawia pojazd na parkingu, idąc na zakupy. Przestępcy wykorzystują również fakt pozostawienia kluczyków czy karty od pojazdu w miejscu, gdzie uda się wykryć ich sygnał z zewnątrz – np. blisko drzwi czy okna. W takiej sytuacji złodzieje nie muszą się nawet zbliżać do ofiary.

Co radzi policja?

  • nie należy kłaść kluczyków przy wejściu, w przedpokoju, na parapecie czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku. Najlepiej włożyć kluczyk do metalowego pudełka, specjalnego pokrowca czy zawinąć w folię aluminiową
  • dobrze kupić specjalne etui lub inne opakowanie na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału emitowanego przez kluczyk.