Gminne Dożynki odbyły się w Brzeźniku

Gminne Dożynki odbyły się w Brzeźniku
fot. GOKiS Tegoroczne Gminne Dożynki odbyły się w Brzeźniku. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy zrobili mieszkańcy Kraśnika Dolnego.
istotne.pl brzeźnik, dożynki, gokis bolesławiec, gmina bolesławiec

W Brzeźniku odbyły się Gminne Dożynki. W niedzielnych uroczystościach wzięły udział delegacje z 25 podbolesławieckich wsi. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy Kraśnika Dolnego. Drugie miejsce w konkursie przypadło mieszkańcom Brzeźnika. Zaś trzecie miejsce zajął wieniec z Golnic. Pozostałe wieńce zostały wyróżnione. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne.

Mężczyzna wiąże snop zbożaMężczyzna wiąże snop zbożafot. GOKiS

Oprócz konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec rozstrzygnięto konkursy: Klepania Kosy, w którym najlepszy okazał się Franciszek Długosz z Ocic, i Wiązania Snopów Powrósłem, w którym to zwyciężyła Krystyna Kosior z Bolesławic. Po ludowych występach i konkursach rozpoczęła się zabawa taneczna. Bawiącym się ludziom nie przeszkodził padający deszcz.

Mężczyzna klepie ostrze kosyMężczyzna klepie ostrze kosyfot. GOKiS

Podczas niedzielnych uroczystości odbyła się także akcja zbierania pieniędzy dla Michałka Kozaka z Bożejowic (w sierpniu chłopiec stracił nogę w wypadku). Wolontariusze z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zebrali prawie 4 tys. zł.

(informacja B. Widera, GOKiS Bolesławiec z/s w Kruszynie)