Z Redakcją skontaktował się czytelnik oburzony wysokością cen paliw w naszym mieście:
Co się znów dzieje w tym naszym Bolesławcu z cenami paliw? Czy u nas bezpośrednio sprowadzane jest od szejków? Czy po prostu prywata bolesławiecka dalej próbuje się dorobić większej kasy? Pozdrawiam.
Jako dowód dużej różnicy w cenie czytelnik załączył zdjęcia z widocznymi cenami, wykonane na stacjach paliw w województwie lubuskim oraz w Kłodzku (województwo dolnośląskie).
I rzeczywiście w porównaniu z tamtymi stacjami w Bolesławcu jest dużo drożej. Różnica w cenach benzyny 95 czy oleju napędowego wynosi nawet 20-30 groszy na litrze.
Dlaczego paliwo w Bolesławcu jest tak drogie?
Odpowiedź jest prosta. Bo taka jest polityka cenowa koncernów, które decydują o cenach na swoich stacjach w naszym regionie. Jeżeli dana stacja ma wystarczający zbyt na paliwo w wyższej cenie, to będzie sprzedawać drożej. Tak działa rynek. Warto zauważyć że jeżeli chodzi o wysokie (względem innych stacji) to takie sytuacje miały miejsce w Bolesławcu już wcześniej.
W przeszłości zapytaliśmy dwóch największych producentów-sprzedawców paliw w Polsce: Orlen i Lotos o to dlaczego w Bolesławcu paliwo jest o 20-25 groszy droższe niż na innych stacjach tych samych koncernów w regionie.
Fragment odpowiedzi z Lotosu:
(...) W odpowiedzi na Pana sygnał informujemy, że ceny detaliczne paliw na stacjach ustalane są zgodnie ze strategią cenową Firmy, indywidualną dla każdej lokalizacji.
Polityka cenowa uzależniona jest od specyfiki danego mikrorynku. W warunkach zmiennego otoczenia naturalnym jest fakt występowania zróżnicowania cen paliw na różnych stacjach, w różnych częściach kraju.
Fragment odpowiedzi z Orlenu:
(...) Obok tych niezależnych czynników (ceny surowca, kurs dolara itp. – dopisek Redakcji) istotne są też lokalne uwarunkowania, w których funkcjonuje dany obiekt. Chodzi o różnice w cenach gruntu, w kosztach funkcjonowania i utrzymania stacji (np. płace), a także różnice w potencjale sprzedażowym. Ważne jest też bezpośrednie otoczenie konkurencyjne stacji.
Z tego powodu ceny na poszczególnych stacjach mogą się różnić się i są dostosowywane codziennie względem zmieniających się uwarunkowań lokalnych i makroekonomicznych.
Chcielibyśmy zaznaczyć też, że oddzielnym przypadkiem są natomiast stacje franczyzowe, na których decyzje cenowe podejmuje wyłącznie właściciel obiektu.