Specjaliści radzą, jak przeciwdziałać przemocy

Mężczyzna trzymający nóż
fot. sxc.hu Punkt Konsultacyjny, w którym można zasięgnąć porady psychologa i pedagoga, czynny będzie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych do 20 grudnia.
istotne.pl 0 poradnia, punkt, konsultacyjny, psycholog

Reklama

Punkty konsultacyjne powstały w związku z realizacją rządowego programu poprawy bezpieczeństwa w szkołach „Zero tolerancji dla przemocy w szkole”. Ich zadaniem jest udzielanie rodzicom, uczniom oraz nauczycielom porad, jak przeciwdziałać przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży.

Bolesławiecki Punkt Konsultacyjny mieści się w gabinecie pedagoga Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych przy ul. Komuny Paryskiej. Do 20 grudnia w każdy wtorek (od 14:00 do 18:00) i czwartek (od 13:30 do 17:30) dyżurować tam będą pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Do punktu można przyjść całkowicie anonimowo. „Zgłaszają się głównie rodzice i młodzież. Robimy to, żeby mogli przyjść i powiedzieć: doświadczam przemocy, moi koledzy mnie biją albo szantażują, dostaję pogróżki” mówi Emilia Wróblewska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Podczas dyżurów przychodzą zazwyczaj dwie bądź trzy osoby. Są to przede wszystkim młodzi ludzie, którzy albo mają problemy z nauką, albo czują się winni z powodu swojego agresywnego zachowania i chcą się zmienić. Rola pracowników Punktu Konsultacyjnego polega przede wszystkim na wysłuchaniu takiej osoby, udzieleniu jej wsparcia i ewentualnemu zasugerowaniu, do kogo może się zwrócić, by dany problem rozwiązać.

Do PK zgłaszają się również rodzice, którzy nie umieją poradzić sobie ze swymi pociechami. „Każdy przypadek jest inny” tłumaczy Lidia Kowalczyk, pedagog. Jej zdaniem, rodzice muszą wyznaczać swoim dzieciom pewne granice, gdyż dzięki temu dzieci czują się bezpiecznie. Nie wolno jednak przesadzać ani z rygoryzmem, ani ze swobodą. „To dwa bieguny, których trzeba zawsze unikać” zaznacza pedagog.

Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej: 075 732 26 58.

(informacja PPP/GA)

Reklama