O "Pręgach" Magdaleny Piekorz było głośno jeszcze zanim film pojawił się na ekranach. Scenariusz powstał w oparciu o powieść "Gnój", która swojemu autorowi Wojciechowi Kuczokowi przyniosła literacką Nagrodę NIKE oraz Paszport Polityki. "Gnój" przedstawia obraz "normalnej" polskiej rodziny, w której ludzie są ze sobą, ponieważ nie mają innego pomysłu na życie. Jedyną metodą wychowawczą stosowaną, a właściwie nadużywaną przez ojca, jest skórzany pejcz.
Bohaterem filmowej wersji jest trzydziestoletni Wojciech (w tej roli rewelacyjny Michał Żebrowski), ambitny i samodzielny, w dzieciństwie wychowywany przez sadystycznego ojca. Żyje sam, bez rodziny i miłości, bo tak jest łatwiej i bezpieczniej – nie ma możliwości powtórzenia błędów własnego ojca. W tym zimnym, pozbawionym miłości świecie pojawia się młoda kobieta, Tania (Agnieszka Grochowska), z poświęceniem próbująca uratować bohatera, a zarazem znaleźć w nim życiowe oparcie – wbrew wszelkim przeszkodom zbudować rodzinę.
"Pręgi" to fabularny debiut młodej reżyserki, Magdaleny Piekorz. Został uhonorowany Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni, jest także polskim kandydatem do Oscara w kategorii "Najlepszy film obcojęzyczny". Bolesławianie mogą zobaczyć "Pręgi" już trzy tygodnie po ogólnopolskiej premierze.
Kolejnym film to "W 80 dni dookoła świata" na podstawie powieści Juliusza Verne'a. Nie jest to jej pierwsza ekranizacja – wydaną w 1873 roku przenoszono na ekran już kilkanaście razy. Najnowsza wersja opowieści o przygodach ekscentrycznego angielskiego dżentelmena Fogga i jego służącego podczas trwającej 80 dni szaleńczej podróży dookoła świata odbiega od literackiego pierwowzoru.
Rolę ambitnego, flegmatycznego Anglika gra telewizyjny komik, Steve Coogan. Wywiązuje się z zadania równie ciekawie, w czym niemałą zasługę mają scenarzyści, którzy zmienili gruntownie nie tylko osobowość głównego bohatera, ale i liczbę jego szalonych przygód. W nowej wersji pan Fogg jest naukowcem-marzycielem, który cały czas poświęca obmyślaniu rozmaitych wynalazków. Dodatkowym atutem komedii wyreżyserowanej przez Franka Coraciego są epizodyczne role hollywoodzkich gwiazd – Arnolda Schwarzeneggera i Johna Cleese.
Bezpłatne wejściówki na polecane przez nas filmy otrzymają dwie osoby, które jako pierwsze poprawnie odpowiedzą na pytanie:
Ile informacji na temat korupcji w środowisku bolesławieckich lekarzy ukazało się w serwisie Boleslawiec.org? Jakie były ich tytuły?
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać odpowiedź za pomocą formularza kontaktowego serwisu Boleslawiec.org. Jedna osoba otrzymuje podwójną wejściówkę na jeden film. Fundatorem nagród jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury.