Bezpieczeństwo podczas świąt

Bezpieczeństwo podczas świąt
fot. Krzysztof Gwizdała W okresie świąt Bożego Narodzenia należy spodziewać się zwiększonej ilości samochodów na drogach, gdyż dla wielu osób ten wyjątkowy okres to także okazja do wyjazdu z domu i odwiedzenia najbliższych oraz znajomych.
istotne.pl policja, święta

Dolnośląscy policjanci w okresie świąt będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących po drogach naszego województwa, a w sytuacjach, gdy zaistnieje taka potrzeba, ułatwiać ruch pojazdów. Służbę w tym czasie na trasach regionu pełnić będą zarówno patrole oznakowane, jak i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia do pomiaru i rejestracji prędkości. Działania realizowane będą także przy współpracy z funkcjonariuszami innych służb.

Policjanci, wykonując zadania służbowe, zwracają szczególną uwagę m.in. na:

  • prędkość
  • stan trzeźwości kierujących
  • stosowanie przez kierowców i pasażerów pasów bezpieczeństwa oraz sposób przewożenia dzieci
  • stan techniczny pojazdów
  • stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych.

Okres świąteczny to także czas wzmożonych działań policjantów prewencji, którzy realizują swoje zadania w celu zapewnienia porządku publicznego oraz przeciwdziałania zagrożeniom i negatywnym zjawiskom, m.in. w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę m.in. na wybryki chuligańskie oraz przestępstwa i wykroczenia społecznie uciążliwe.

W okresie świąt pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu domów i mieszkań podczas naszej nieobecności. Przy okazji mundurowi apelują do wszystkich osób planujących w tym czasie wyjazdy o to, aby wyruszali w drogę odpowiednio wcześniej. – Tym, których czeka długa droga, doradzamy częstsze postoje i odpoczynek – mówią policjanci. – Oczywiście, zatrzymywać się powinniśmy zawsze w miejscach bezpiecznych. Unikajmy miejsc ustronnych oraz odosobnionych.

Siedząc przy świątecznym stole z rodziną, znajomymi, zwróćmy również uwagę na to, czy ktoś z bliskich, kto pił alkohol, nie planuje w tym lub następnym dniu jazdy samochodem. – Musimy pamiętać też, że w grudniu zmienne warunki atmosferyczne mogą zaskoczyć w każdej chwili, dlatego apelujemy do wszystkich kierowców o spokojną, rozsądną jazdę, a przede wszystkim – zgodną z przepisami – dodają mundurowi.

KWP Wrocław/ii