Goście z Ukrainy w Polsce. Powiat rozpocznie współpracę z Kresami?

Goście z Ukrainy w Polsce
fot. GA W siedzibie Starostwa Powiatowego w Bolesławcu gościły uczennice ze Zbaraża.
istotne.pl 0 ukraina, zsoiz bolesławiec

Reklama

Spotkanie miało miejsce 27 października. A wszystko to w ramach projektu „Budujemy dialog poprzez muzykę, taniec i śpiew”, realizowanego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. majora Henryka Sucharskiego w Bolesławcu w ramach zadania publicznego „Polsko-ukraińska współpracy młodzieży”, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Uczestników projektu (10 uczennic ze Zbaraża i 10 uczniów ZSOiZ), dwie nauczycielki z Ukrainy (Oksanę Daszewską i Tatianę Kucharską) oraz Halinę Drozdowską, Ukrainkę polskiego pochodzenia, która ma w Bolesławcu rodzinę, gościł u siebie starosta Dariusz Kwaśniewski. – Witamy was zawsze jak rodzinę – powiedział. – Często przecież macie tutaj rodziny. I te związki Polski z Ukrainą są naturalne, rodzinne.

– Nie mamy z żadnym powiatem ukraińskim porozumienia o współpracy, uważam, że powinniśmy je w przyszłym roku zawrzeć – kontynuował D. Kwaśniewski. – I jeśli będziecie chcieli tu przyjeżdżać i spotykać się ze swoimi rówieśnikami, to ja zrobię to, co do mnie należy, czyli nawiążę oficjalną współpracę. I Powiat otworzy się na kierunek kresowy.

W spotkaniu uczestniczyła też Barbara Smoleńska, szefowa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz koordynatorka akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” z ramienia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu. – Ten projekt realizować będziemy do 3 listopada – opowiada „ii” B. Smoleńska. – Podobne projekty realizowaliśmy już kilkakrotnie. W ubiegłym roku gościliśmy uczniów z Nowego Rozdołu, a jeszcze wcześniej – z Sieniawy.

Uczestnicy projektu będą mieli okazję zwiedzić m.in. Karpacz, Görlitz, Bolesławiecką Bazylikę Maryjną, a także wziąć udział w warsztatach ceramicznych.

– Mieszkańcy Ukrainy, którzy mają polskie korzenie, często nie mają możliwości, żeby się nauczyć naszego języka – tłumaczy Barbara Smoleńska. – My im tę możliwość dajemy. Pamiętam taką sytuację: kilka lat temu przyjechaliśmy do Sieniawy i spotkaliśmy tam dziewczynkę, która miała polskie korzenie, ale nie znała ani słowa po polsku. Niedawno dowiedziałam się, że teraz studiuje polonistykę we Lwowie. Wpływ na to, jaki kierunek studiów wybrała, miała nasza wizyta.

I dodaje: – To bardzo ważne: żeby nasi wschodni sąsiedzi tu przyjeżdżali, żeby zobaczyli, jak się tu żyje; że jest współpraca i przyjaźń. I żeby otworzyli się na historię i dostrzegli, że tam kiedyś była Polska.

– Bardzo spodobało mi się wasze miasto, panuje tu świetna atmosfera – mówi nauczycielka Oksana Daszewska. – Nie przypuszczałam, że tak szczerze i bezpośrednio będzie można porozmawiać z władzami powiatu. Pan starosta przyjął nas, jakbyśmy byli dobrymi znajomymi – dodaje. – Bolesławiec to bardzo malownicze miejsce. Dziękujemy za gościnę i za to, że uczniowie ZSOiZ tak dobrze nas przyjęli – dopowiada uczennica ze Zbaraża Ola Popowicz. Obie te panie, nawiasem mówiąc, też mają polskie korzenie.

Efektem projektu będzie koncert, który odbędzie się w piątek 30 października w bolesławieckim Teatrze Starym. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Reklama