Commando: Piąte Ogólnopolskie Mistrzostwa Sportowo-Obronne

Commando: Piąte Ogólnopolskie Mistrzostwa Sportowo-Obronne
fot. 62 ks Commando W dniach 14-17 września br. obiekty szkoleniowe 23 Śląskiego Pułku Artylerii były areną zmagań uczniów 19 klas mundurowych, uczestniczących w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Sportowo-Obronnych.
istotne.pl wojsko, zawody, 23śpa, commando

Po raz piąty do bolesławieckich koszar przyjechały reprezentacje klas mundurowych z terenu całego kraju, by wyłonić najlepszych w konkurencjach wymagających doskonałej kondycji fizycznej, znajomości zagadnień z zakresu wojskowości, a przede wszystkim posiadających umiejętność sprawnego działania w zespole.

Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” przy wsparciu logistycznym 23 Śląskiego Pułku Artylerii oraz Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej „Baryt”.

15 września mistrzostwa zainaugurował dowódca bolesławieckich artylerzystów pułkownik Paweł Świtalski i wiceprezes Stowarzyszenia „Commando” Bogdan Fiałkowski, życząc wszystkim zawodnikom jak najlepszych wyników i przysłowiowego żołnierskiego szczęścia. Po defiladzie i prezentacji uczestniczących zespołów rozpoczęła się zacięta rywalizacja.

Do udziału w tegorocznych mistrzostwach zgłosiło się 19 zespołów męskich i 12 żeńskich, w sumie blisko 300 uczniów. Podczas czterodniowych mistrzostw rozegranych na obiektach szkoleniowych bolesławieckiej jednostki drużyny rywalizowały w marszobiegu zespołowym na dystansie pięciu kilometrów (w trakcie którego musiały zrealizować szereg zadań sprawnościowych, takich jak rzut granatem do celu i na odległość, transport rannego, pokonanie toru sprawnościowego czy strzelanie z karabinka sportowego), pokonywaniu toru przeszkód na Ośrodku Sprawności Fizycznej oraz sztafecie pływackiej.

Wszystkie konkurencje wymagały od uczestników zawodów wszechstronnego przygotowania i żelaznej kondycji. Co jednak najważniejsze, nie zabrakło dużej dawki emocji i ducha sportowej rywalizacji. Mistrzostwa zakończyła uroczysta zbiórka, na której nagrodzono zwycięskie reprezentacje pucharami, dyplomami uznania oraz nagrodami rzeczowymi. Mistrzostwa sportowo-obronne uczniów klas mundurowych stanowiło zadanie zlecone przez Ministerstwo Obrony Narodowej i było w całości przez nie sfinansowane.

W klasyfikacji generalnej najlepsze wyniki osiągnęły reprezentacje:

 • Klasyfikacja zespołów męskich:
  1. Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich
  2. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. A. Kamińskiego w Lubomierzu
  3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
 • Klasyfikacja zespołów żeńskich:
  1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu
  2. Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich
  3. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. A. Kamińskiego w Lubomierzu.

kpt. Remigiusz Kwieciński